Devatenáctiletý Adam pilotoval v kategorii dvoumístných motorových rogal s navigátorem Ladislavem Teplým. Jeho otec a trenér Zbyněk Adam soutěžil ve stejné kategorii, a i když byl v průběžném hodnocení druhý, nakonec skončil pátý. Chtělo by se říct: Mládí vpřed!

„Měl jsem a ještě mám nádherný pocit, skoro se to nedá popsat slovy. Po příjezdu jsem absolvoval jen krátký trénink, ale nepřálo nám počasí a motor trochu blbnul,“ popsal Matouš Adam první dojmy z dějiště mistrovství.

Mistrovství se konalo v Litvě, konkrétně na letišti v Ignalině. Závodů na dvojmístném rogalu se zúčastnilo pět zemí, včetně favoritů z Ruska, dále Maďarsko, Německo a domácí Litva.

Závody se skládají z několik úloh, které musí posádka splnit. Jsou navigační, ekonomické (jak dlouho vydrží stroj se stanoveným množství paliva), soutěží se také v přistání. „Průběžně jsem byl ve vedení, protože Rusové v jedné úloze nezískali ani bod. Ovšem podali protest a v té úloze byli nakonec vyhodnoceni jako nejlepší. Rusové vyhrávali tři čtyři roky zpátky na všech mistrovství Evropy i světa,“ uvedl Matouš Adam. I o to je vítězství cennější.

Doma létá za Nymburk. Tam má i svou základnu pro tréninky, žije v Kostomlatech nad Labem.

Matouš dokončil střední školu v Odoleně Vodě (obor letecký mechanik) a nastupuje na dopravní fakultu ČVÚT (technologie údržby letadel).