Jaký má pocity ve světě mužů, s nimiž musí vyjednávat, ať už je to na ministerstvech, Českém olympijském výboru, na krajských i městských úřadech?

„Je pravda, že jednám častěji s muži, ale jako minus to neberu. Možná právě proto, že jsme ženy, jednají s námi muži většinou velmi dobře,“ nestěžuje si Jitka Literová, podle níž muži dovedou ocenit správné argumenty. „Ženy figurují na nejvyšších postech zhruba ve čtyřech sportech, většinou těch mladších. O to jsou ale tyhle sporty akčnější a snaží se přicházet s mnoha novinkami. Přijde mi, že naopak sporty zaběhnuté už tolik nového a moderního nechtějí a jejich funkcionáři se podle toho chovají. I proto pak ale slyšíme z důležitých míst, že svou práci děláme dobře,“ míní zakladatelka Sportklubu ČASPV, která byla také u zrodu Českého svazu aerobiku v roce 1992.

Tehdy asi těžko mohla předpokládat, že se jednou bude pohybovat po velkých institucích, třeba ministerstvech. Nejdříve prostě jen chtěla, aby sport, jemuž se sama jako máma tehdy dvou malých holek (později přibyl ještě syn) věnovala, mohly provozovat i děti.

To byl její hlavní záměr, proto založila svůj klub.

Děti stárly, sbíraly medaile, dorostly. Posouvala se také Jitka Literová. Začala pomáhat organizačním týmům nejprve republikových závodů, pak i mezinárodních. Od roku 2010 připravovala i několik mistrovství světa i Evropy. V roce 2011 stála u založení aktivity Česko se hýbe, o dva roky později spustila i projekt Děti na startu. „Vše hlavně proto, že populace českých dětí začala ve sportu hodně strádat, málo pohybu pak stojí za velkými neduhy,“ vysvětluje.

close Ženy a sport info Zdroj: Deník zoom_in

Děti na startu dnes evidují v Čechách číslovku 7900 a 238 středisek. Kladno, zejména díky Literové, je na špici republikové tabulky, 26 středisek a v nich 1135 dětí!

Díky tomu všemu si vybudovala jméno i jistý vliv, nicméně vstup do politiky odmítá. S politiky raději jedná a na poměry si nestěžuje. Situace se podle ní prý dokonce zlepšila.

„Dříve bylo nutné za uspořádání nějaké akce hodně lobbovat, dnes už ne. Když zaručíte splnění podmínek a dobře napíšete žádost – v čemž už máme zkušenosti a předáváme je do celé republiky – tak vám obvykle vyjdou vstříc. Poslední dobrou zkušenost mám s Ostravou, kde budeme v červnu pořádat mistrovství Evropy. Vedení Moravskoslezského kraje i města Ostrava ví, co chce a domluva s nimi byla skvělá,“ dodala Jitka Literová.

Žena, která se musela naučit jednat s muži a jde jí to výborně.