„V životě jsem si nemyslel, že člověk může být ze závodů syna tak nervózní!"

Těmito slovy nás uvítal Jaroslav Radoň starší. Otec českého olympionika, který na rychlostní kanoi spolu s Filipem Dvořákem v kategorii C2 dnes pojedou svůj životní závod. Finále olympiády!

Tak nejprve jsme sledovali 
v úterý dopolední rozjížďku. Tam kluci skončili čtvrtí a museli absolvovat semifinále.

No jo, to jsem se musel jet dívat domů. Při takovýchto závodech potřebuji být sám. Opravdu jsem byl hodně nervózní. Člověk má strach. Přece jen třeba rodina Dvořákova, Jaroslavova partnera v lodi, tam jela především užít si finále. Teď by něco neklaplo  
a jeli by domů. Ono ani tak nejde o to, že by prohráli. To je sport, to se prostě stane. Ale lidi si to taky chtějí užít.

Vy říkáte, že jste doma sledoval televizi sám. Co manželka 
a dcera?
To je právě to. Ty byly v té době na letišti, protože teprve letí do Londýna, aby si užily  finále. A teď si představte, že by tam přiletěly,  mladý by byl vyřazený, a zase by letěly zpátky domů. Což se nakonec taky mohlo stát. Tam se všechno počítá na čas a kdyby se jim cesta zkomplikovala přes druhé semifinále… No, je to za námi. A ještě jednu věc vám řeknu. Já jsem v životě neudělal nikdy tolik práce, jako dneska, v době před a mezi závody. Jak jsem byl nervózní, potřeboval jsem nutně něco dělat, abych se trochu uklidnil. Teď už je to dobré.

Ale taky zároveň ve čtvrtek před námi. Jak to vidíte ve finále?
Podle mého názoru má šanci na medaili šest lodí. Zbývající tři podle mého do pořadí nepromluví. A teď začíná pro mě jiná hra: hlavně nebýt čtvrtí. Jo, když se řekne, Radoň dojel šestý, tak dobrý. Ale znáte to, čtvrté místo, to je hrozné.

Co může podle vás rozhodnout?
Já myslím, že čtvrteční finále rozhodne vítr. Na tom opravdu hodně záleží. Jak chytíte tu správnou vlnku 
a loď vám pojede, tak je to dobré.

Jste v kontaktu se synem?
Teď ne, o to se starají manželka a dcera. Ale samozřejmě mu to strašně přeji, aby to dopadlo. Víte, je mu šestadvacet a na tenhle sport se člověk opravdu nadře. Já se celý život motám kolem fotbalu a taky trénuji pingpong. On si dělá tenhle sport, zároveň ještě studuje Fakultu tělesné výchovy a sportu. Je v Praze ubytován, nějakou kačku si vydělá, zbyde mu i na to pivko. Ale jak říkám, je mu šestadvacet 
a kdoví, jestli se ještě někdy na olympiádu podívá. A taky pro mě je to pochopitelně velká chvíle.

Ve čtvrtek budete fandit někde s přáteli?
Kdepak, zase musím být sám. To vůbec.

Tak držíme palce a pokud to „zacinká", tak se ve čtvrtek ještě při dalších pocitech ze synova závodu sejdeme.
Víte, jak jsem vás původně na začátku týdne nechtěl vidět, tak teď musím říct, že budu rád, když se ještě ve čtvrtek uvidíme.

START FINÁLOVÉHO ZÁVODU DEBLKANOISTŮ, VE KTERÉM JAROSLAV RADOŇ VYRAZÍ NA TRAŤ S FILIPEM DVOŘÁKEM, JE NAPLÁNOVÁN NA DNEŠNÍCH 10.30 HODIN NAŠEHO ČASU.
VYSÍLAT JEJ BUDE STANICE ČT 4 V PŘÍMÉM PŘENOSU.