Vy jste se vydali na další závod až přes oceán. Jak jste si to užili?

Skvělá zkušenost. Tuto destinaci v Severní Americe jsme chtěli zažít a přesně nám zapadla do naší strategie maratonů na zajímavých místech celého světa. Je vždy zážitek účastnit se závodu na nějakém zajímavém místě.

Maraton se běžel částečně ve Spojených státech a částečně v Kanadě. Jak se vám celý závod zamlouval?

Přes dva státy Severní Ameriky to bylo fascinující. Prvních osm kilometrů se běželo v USA se startem v Buffalu v historické čtvrti. Při teplotě pět stupňů a bez větru a deště, ale po přeběhnutí hraničního mostu přes řeku Niagáru se vše změnilo. Protivítr a drobný déšť průběh dost ovlivnil. Běželo se až do cíle po proudu Niagáry. Voda v botách, zima, která se nedá víc rozběhat a klasická krize na třicátém kilometru, kterou jsem překonal o pět kilometrů déle a zpět srovnal ztrátu z krize. Cíl v Niagara Falls před fascinujícími vodopády stál za tu dřinu.

Jak jste spokojeni se svými dosaženými výsledky?

Já jsem doběhl v čase 3:29:34. Na startu maratonu bylo 1290 účastníků převážně ze Severní Ameriky. Byl jsem jednaosmdesátý celkově a osmý v kategorii 50 až 54 let. Takže spokojenost. Před závodem jsem se nachladil a běžel jsem s velkou rýmou. Letos jsem dal Pražský maraton za 3:24:12. Domů jsem přiletěl s horečkou. Pavel Novotný s indispozicí zranění běžel s cílem doběhnout do cíle. Čas měl 4:25:10.

Vydat se na takový závod je hodně náročné hlavně finančně. Jak to zvládáte?

Bez sponzorů by to bylo nereálné. Zatím se daří vše na hraně financovat. Na každý závod si bereme dovolenou. Takovýto závod dáváme jednou za rok.

Také příprava musí být hodně náročná…

Tréninky jsou jako na každý jiný závod, příprava se v tomto směru neliší. Minimálně půl roku dopředu se musí začít plánovat a zařizovat přihláška do závodu, vstupy do zahraničí, hotely, letenky, půjčka auta, bez kterého nikam ve Státech nedojedete. Hlavně se nezranit, protože to se nedá úplně ovlivnit.

Máte v plánu vydat se ještě na další závody? Popřípadě kdy a kam?

Určitě plánujeme závod na příští rok v nějaké zajímavé destinaci. Neprozrazoval bych předem, kam to bude, ale máme v plánu běžet maraton na všech kontinentech.

Jak často trénujete a co to ve vašem případě obnáší?

Běháme přibližně pětkrát týdně asi kolem tři sta kilometrů měsíčně. K tomu posilovna, kolo, plavání.

Je jasné, že chodíte do práce, pak se připravujete fyzicky na běžecká klání. Máte čas ještě na jiné záliby?

Máme oba malé děti, takže spojit každodenní sportovní aktivity, rodinu a náročné zaměstnání je dost náročné. Pavel Novotný trénuje malé kluky ve florbale. Kolikrát nám vyjde čas na běhání až pozdě večer za jakéhokoliv počasí.

Destinace, kde už běželi

2011 Shanghaj – Čína
2012 Istanbul – Turecko
2013 Shanghaj – Čína
2014 Osaka – Japonsko
2014 Pune – Indie
2015 Cancún – Mexiko
2016 Niagara Falls - USA/Kanada