Před pár dny jste absolvovali maraton v mexickém Cancúnu. Jaký to byl pro vás závod?

Jednalo se o noční maraton. Panovaly těžké klimatické podmínky. Bylo dvacet pět stupňů, dusno, velmi vlhko a občasný silný teplý déšť. Závod jsme šli bez aklimatizace.

Těžké klimatické podmínky byly téměř nepřekonatelnou překážkou i pro zdatné běžce. Bylo to opravdu tak strašné?

Nepředstavitelně. Těžké nohy, zrychlený dech, voda v botách, křeče do lýtek, puchýře, častým využíváním občerstvovacích stanic docházelo k překyselení žaludku a nevolnosti. Byl to závod na pokraji sil. Sáhli jsme si na dno. I Keňani měli dvacetiminutovou ztrátu. Přes cestu přebíhali malí krokodýli. Velcí byli v mokřinách. Každých dvě stě metrů byli cedule oznamující nebezpečí vstupu do mokřadu.

Jak jste spokojeni s vaším umístěním?

Zpočátku krize už po patnácti kilometrech jsme to brali jako zklamání a tragédii, ale během závodu jsme věděli, že je to o dokončení a udělení překrásné medaile za absolvování velmi náročného závodu v daleké exotické zemi na pobřeží Karibiku. Bereme to již jako zkoušku v těžkých podmínkách prakticky ze dne na den ze zimy do náročné tropické noci. Běželo 1200 běžců, doběhlo jich 480. Pavel Novotný byl 114, já 184. Celkově. Nikdy jsme neběželi maraton přes čtyři hodiny. Můj osobák je 3:03:03, Novotného 2:58:20. V Mexiku jsem měl čas 4:36:40, Pavel Novotný 4:12:36.

Závod se odehrával v noci. Už jste někdy noční závod absolvovali?

Maraton byl poprvé. Známe a běželi jsme noční pražskou desítku od PIM. V Shanghaji jsme běželi za rozbřesku a to je pro organismus příjemnější.

Daleké Mexiko je nádhernou destinací. Jak jste si to užívali?

Příjemní lidé, úžasná země a exotika. Zažít léto v prosinci je příjemné.

Takový závod musí být také hodně ekonomicky náročný. Jak to řešíte vy? Je to pro vás třeba něco jako dovolená?

Máme sponzory, které jsme si za několik let zajistili. Hlavní sponzor je náš zaměstnavatel. Není jednoduché si zajistit takto finance. Naše medializace v tisku, rozhlase a zatím dvě diashow o našich cestách nám pomáhají se zviditelňovat a v našich ne TOP cílových časech, ale dá se. Již to takto praktikujeme pátý rok. Vždy to řešíme dovolenou.

Vy už jste díky maratonům navštívili řadu zajímavých zemí. Kde jste všude byli a kde se vám líbilo nejvíce?

Dvakrát v Číně, jednou v japonské Ósace a na ostrově Okinawa, který je součástí Japonska, jednou v Indii, jednou v Turecku (jediný závod na světě pře dva kontinenty), jednou v Mexiku, Německu, Slovensku a Itálii. Nejlepší zážitky máme z Japonska a z Indie.

Na co se chystáte nyní?

Letos bychom chtěli do USA, nebo Kanady. Není to zatím rozhodnuté. Vše se odvíjí od financí.