Soupeřem mu byl domácí borec Artur Tulparov, který sice se skóre na oficiálním serveru sherdog, kde jsou uváděny bilance profi zápasníků, se skóre nula dva nepůsobil nijak oslnivě, ale každý, kdo se pohybuje v oblasti úpolových sportů ví, že toto měřítko, zejména ve vztahu k Rusku je hodně „mlhavé".

„Michal bez váhání nabídku přijal a moc si ho za to vážíme, i když si byl plně vědom kvalit soupeře," uvedl trenér nymburského oddílu Jiří Němeček.

Kvality ruského borce se potvrdily a po zdařilém začátku zápasu, kdy Kotalík pěkně trefoval údery soupeře, se Tulparov nenechal zaskočit a ve škrcení českého zápasníka hodil na zem a po několika vteřinách uškrtil. „I když to byla prohra, Michal své osobě ani oddílu ostudu neudělal. Samozřejmě zklamání je zejména proto, že zápas trval krátce a nemohl zápasit déle a ukázat divákům kvalitnější a atraktivnější boj," řekl Němeček a pokračoval. „Nakoukli jsme do profi ligy, kde je vše na vysoké úrovni. Obrovská lidská škola pro nás všechny, samozřejmě jako trenér jsem milionkrát v duchu stavěl otázku, co udělat lépe. Byla chyba brát nebo nebrat? Je to ohromná odpovědnost za mladé lidi v tomto tvrdém sportu a všem chlapcům ve svých čtyřiceti sedmi letech bych mohl dělat tátu, takže vztah je starostlivě otcovský. Nadosmrti bych si vyčítal, že i přes vědomost rizika jsme tuto šanci propásli a tuto zkušenost promarnili. Byl to správný krok, který se jim projeví ne jen ve sportu, ale v nadcházejícím životě. Unést takovou tíhu odpovědnosti a stresu člověka posílí a konfrontace s nejlepšími posune dál," dodal Jiří Němeček.