To že skončil z osmi poslední, není až tak podstatné. Lukáš Hodboď ukázal mnohým kolegům z české výpravy, jak se má závodit. Během tří dnů dvaadvacetiletý půlkař třikrát pokořil svůj předchozí rekord 1:46,98. 

„Z finále jsem neměl obavy, šel jsem do toho naplno. Dlouho jsem věřil, že bych mohl zaútočit, ale už to nešlo. Trenér mě na Berlín připravoval, ale s finále jsme nepočítali. Nicméně jsem rád, že jsem se mohl utkat s absolutní evropskou elitou,“ vykládal svěřenec Josefa Vedry.

Na rychlé časy si příliš nevěřil, ale dokázal udržet tempo a snažil se útočit. „Trenér mi řekl, že mám poctivě natrénováno,“ uvedl atlet z Nymburka závodící za Hradec Králové. „Do závodu jsem tak šel s cílem běžet co nejlíp.“

Nadějný osmistovkař pochází ze sportovní rodiny, jeho o pět let mladší bratr běhá steepl. Lukáš Hodboď dostal od táty kopačky ještě dřív, než se narodil. „Ale fotbal ani hokej mě nechytily. V sedmi letech mě maminka v Nymburce odvedla na atletický stadion a jsem rád, že jsem začal běhat,“ vyprávěl.

Možná si říkáte, jak Lukáš přišel k nezvyklému příjmení? „Tak to netuším, ani jsem po tom nikdy nepátral. Akorát vím, že u nás v Nymburce Hodboďů několik.“

Sedmnáctiletá hvězda

Česká čtvrtkařská štafeta ve složení Jan Tesař, Pavel Maslák, Patrik Šorm a Filip Šnejdr nenavázala na rekordní běh v semifinále a časem 3:03,00 obsadila sedmé místo.

Největší hvězdou sobotního večera se stal norský běžec Jakob Ingebrigsten, který po vítězství v běhu na 1500 metrů ovládl i pětikilometrovou trať. Pozoruhodné na tom je, že je mu pouhých sedmnáct let a že s ním ve finále běžel i bratr Henrik, který vybojoval druhé místo.