My vám přinášíme jeho první postřehy.

Město Vancouver

Vancouver. Kanadské město, které nás napadlo, když jsme si pohrávali s myšlenkou vydat se do zahraničí a zároveň tím oddálit starosti všedního, pracovního i rodinného života. Úžasná poloha města u Tichého oceánu, z jehož břehů se zvedají strmé svahy přilehlých hor, umožňuje provozování množství sportů po celý rok. Ráno si vyjedete na horském kole do terénu, odpoledne již sjíždíte zasněžené hory nad městem a den zakončíte procházkou po pláži nebo vyjížďkou na mořském kajaku. Vancouver, který svojí rozmanitou národností vytváří jedinečný charakter, je v poslední době spojován zejména v souvislosti s pořádáním nastávajících zimních olympijských her.

Proč se rozhodl dělat práci dobrovolníka

Aktivní sportovní kariéra, studium sportovního managementu a zkušenosti s výukou lyžování nás přivedly na myšlenku, ucházet se zde o zaměstnání v jednom ze tří zimních středisek vyjímajících se nad městem. Získat práci na pozici lyžařského instruktora není pro cizince nijak jednoduché. „Studium vysoké školy zaměřené na sport a dlouholetá praxe v tomto odvětví nejen z Čech, ale i ze zahraničí, například USA, nám pomohla k přijetí mezi instruktory lyžařské školy areálu Grouse Mountain, který je svojí rozmanitostí nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Vancouveru. Nachází se pouhých 15 minut jízdy autem z centra a při pohledu z vrcholu sjezdovky na město se nejednomu lyžaři zatají dech.

Jak se dostal na ZOH

Na každou větší sportovní akci, ať už MČR v plavání či MS v atletice, se hledají pořadatelé a dobrovolníci, kteří jak už vyplývá z názvu, vypomáhají s pořádáním daných her. Dobrovolníci, na rozdíl od pořadatelů, dělají svoji práci zadarmo. Na druhou stranu to je pro ně jedna z mála možností, jak se do centra dění dostat. To platí zejména o olympijských hrách, které jsou nejen pro diváka, ale i pro samotné sportovce tím největším sportovním děním a zážitkem zároveň.

Po koloběhu emailů a telefonátů jsme byli na základě úspěšného pohovoru společně s dalšími cca 10 kandidáty vybráni do týmu, který by se měl během her starat o partnery podporující český olympijský výbor. Naskytla se nám příležitost dostat se mezi zajímavé lidi, potkat se s vrcholovými sportovci a poznat, jak také olympiáda probíhá v zákulisí.

O dění a všech zajímavostech z olympiády ve Vancouveru vás budeme pravidelně informovat.

Michal Kapic