Mezi nejznámější a nejvýznamnější postižené sportovce patří na Nymbursku Roman Musil. Ten už zde sice nějakou dobu nežije, ale znají ho snad všichni. Na svém speciálně upraveném kole brázdil silnice po celém okrese. Na letní paralympiádě 2000 v Sydney startoval jak v atletice, tak v cyklistice, a v pěti startech získal celkem pět medailí, z toho tři zlaté – v oštěpu, kouli a tricyklistické časovce na 1,9 km. Stal se tak nejúspěšnějším českým sportovcem těchto her. Poté se již zaměřil pouze na atletiku, v Athénách v roce 2004 závodil v hodu diskem (5. místo) a v hodu oštěpem, kde obhájil vítězství. Zúčastnil se i následujících Letních paralympijských her v Pekingu, kde v disku vybojoval bronz, v oštěpu skončil čtvrtý a v kouli sedmý. Zúčastnil se také mistrovství Evropy i světa, kde v průběhu let získal několik medailí.

V současné době hrají na okrese prim dva sledge hokejisté – Jiří Raul z Křečkova a Zdeněk Šafránek z Pátku. Oba jsou českými reprezentanty. Oba postihly úrazy. Šafránka v zaměstnání, Raula při fotbale. A nyní se věnují naplno sledge hokeji. „Nejvíce mně po úrazu pomohla moje vlastní chuť, chtěl jsem prostě sportovat a vrátit se do života. Pomohla mi především náhoda, že jsem v tu dobu potkal člověka, který mi řekl, že existuje sledge hokej, který je pro lidi s handicapem,“ říká dnes český reprezentant Jiří Raul. 

Také Šafránek začal bojovat hned. I on ukázal obrovskou vnitřní sílu. „Musím říci, že já moc problém začít znovu neměl. Jen jsem musel najít něco, co mě dokázalo sportovně naplnit a uchvátit a byl to sledge hokej. Nejvíce mi k tomu ale pomohla rodina, kamarádi a pak především má silná vůle nic nevzdat a bojovat s problémy spojené s úrazem, abych mohl být dobrý sportovec – sledge hokejista,“ uvedl Šafránek. „O sledge hokeji jsem dříve nevěděl. Byl to dosti čerstvý sport v republice,“ vypráví Šafránek.

Právě on přivedl k tomu sportu i Raula. „Sledge hokej mi kromě sportovních zážitků nabídl i mnoho kamarádství s kluky, kteří byli také po úrazu. Dostal jsem kontakt na Šafiho, který již tu dobu hrál za Kolín sledge hokej. Vzal mě tam s sebou a od té doby hraji,“ popsal své začátky Raul.