Co říkáte na to, že Martin obhájil prvenství v anketě O nejlepšího sportovce okresu?
Já jsem samozřejmě šťastný, i jako děda i jako trenér. Zopakovat takový úspěch je pěkné, ale myslím, že si to zasloužil svými výkony. Škoda, že byl v tom roce ještě nemocný a nemohl svoji formu potvrdit na mistrovství světa.

Vítězství v anketě se odráží od výsledků na sportovním poli. Tam musí být Martinovy výsledky hodně potěšující…
No jistě. Jak řekl Martin Doktor: to jsem nedokázal ani já. A měl pravdu. Dva tituly mistra Evropy u nás nevyhrál nikdo a navíc na olympijských tratích.

Viditelně máte tedy větší radost z těch úspěchů na trati. Je to tak?
To je senzace. A v jeho věku…

Čeho může Martin podle vás ještě dosáhnout?
Všichni bychom chtěli, aby dosáhl těch nejvyšších úspěchů. Hlavně bychom chtěli, aby se dostal na olympiádu. To je náš cíl. A když už by se tam dostal, tak aby to tam cinklo.

Martin nemohl být na vyhlášení, neboť je na soustředění v Portugalsku. Jak se mu tam daří?
Jsou tam hodně krátce. Je tam pěkně, chodí tam v tričku. Loď dostal úplně novou. Když tam byli na podzim, tak udělali nějaký testovací sraz, brali ho na všelijaké přístroje, měřili a na tom mu speciálně postavili novou loď, kterou mu teď dali. Takže je nadmíru spokojený a uvidíme, jak ta loď bude jezdit. A jak to dal na Facebook: Chci ukázat všem záda.

Jako dědeček a trenér v jedné osobě musíte být hodně spokojený a pyšný, že?
Já jsem. Víte, u nás je to tak. Dědeček je trenér, ale je to takové jako je škole. Je učitel a je mistr odborného výcviku. Já jsem ten, který to staví jako technicky a teoreticky a syn Petr se stará o věci na vodě. Harmonie je perfektní, vyhovuje to všem, co jsme tady. Martinovi, Vojtovi Ruso, Danu Drahokoupilovi. Všem nám to šlape, máme velmi dobrou partu. Jsem spokojený a já doufám, že výsledky budou ještě lepší.

Lokomotiva, jako oddíl kanoistiky, sbírá jeden úspěch za druhým. I to vás musí samozřejmě těšit, že to není jen o jednom závodníkovi.
To mě těší. A hlavně mě těší, že Lokomotiva jako taková, zakládá cyklistický oddíl, který už má pětačtyřicet lidí, takže jsme se Sváťou Henkem domluvili licence a takové věci.  Takže jsme rozšířili počet oddílů o cyklistiku. Třeba tady bude příští rok nějaký náš cyklista (smích).

Tady na vyhlášení jste měli jako kanoisté i další velký úspěch. Vojtěch Ruso a Daniel Drahokoupil vyhráli mezi týmy dospělých. Co byste řekl na jejich výkony?
Letos byli opravdu výborní, na paty šlapali naší nejlepší lodi Radoň – Dvořák. Na světovém poháru jeli o postup do finále na špičce, což se mi líbilo. Jsou to mladí kluci a vyrůstá nám tady díky nim další dobrá deblkanoe a věřím v to, že jejich výsledky se zúročí v C4, kterou jsme chtěli začít jezdit. Protože jsme prosadili, že by se měly čtyřkanoe opět zařadit do pořadů mistrovství světa jak dospělých, tak juniorů, tak v kategorii do třiadvaceti let. Byli jsme jedni z iniciátorů toho, aby se to jezdilo, aby nebyli kanoisté osekaní, tím pádem musíme v těchto kategoriích startovat.

Jaký tedy bude podle vás rok 2014?
Já bych si přál, aby byl alespoň tak úspěšný, jako byl ten loňský.

V pátečním tištěném vydání čtěte rozhovor s trenérem stratovských nohejbalistů Jiřím Schneiderem.