V bezprostředním rozhovoru pro Českou televizi bylo na Martinovi znát mírné zklamání. Zároveň však působil také odhodlaně. Zítra už jede další závody na trati 200 metrů. „Myslel jsem na medaili, vím, že na ni mám. Bohužel na lepší výsledek to dneska nedalo. Úplně mi to nesedlo. Ale rozhodně neklopím hlavu a jdu dál," řekl Fuksa pár minut po závodě.

Jak prožívala první pocity po dojezdu svého syna maminka Martina Fuksy Lenka? Nymburskému deníku se svěřila, že byla od rána strašně nervózní. Moc jí pomáhalo, že lidé volali nebo psali, jak drží Martinovi pěsti. Čeho se nejvíc obávala, co si přála při dnešním závodě? „Aby byl Martin spokojený s tím, jak zajel, 
i když to bylo nakonec šesté místo. Určitě myslel výš, ale řekl, že do toho dá všechno, tak doufám, že nebude zklamaný, protože ví, že udělal v tu chvíli maximum."

Na otázku, kdy ji napadalo, že by to Martin mohl dotáhnout v kanoistice hodně vysoko, říká Lenka: „To bylo v juniorech. Když začal v téhle kategorii vyhrávat. Martin začínal s kanoistikou déle, předtím hrál dlouho hokej. Netrénoval dlouho a brzy začal mít úspěchy. Když vyhrál juniorské mistrovství, tak jsem si říkala, že to v něm asi je."

Až se uvidí máma s Martinem po návratu, řekne mu, že to bylo skvělý. Ale těsně po finále přiznává, že jí nejde moc mluvit. Není divu. Účast syna ve finále olympijských her sebou nese pěkně silné emoce!

Dnešní výsledek z kilometrové trati si může Fuksa vylepšit dnes a zítra. To se jedou kvalifikační závody a následné finále na 200 metrů, věřme že rovněž s Fuksovou účastí. V případě postupu do finálového závodu se tedy na další boj 
o Martinovu medaili můžeme těšit už ve čtvrtek. Jeho nejúspěšnější trať na 500 metrů není součástí olympijských závodů.

Fuksa vyrazil do dějiště olympijských her v pondělí 8. srpna večer. Zabydlel se 
v olympijské vesnici a na svůj facebookový profil umístil i několik fotek a krátkých vzkazů. Například v neděli zveřejnil svoji fotku na olympijské vodě pod symbolem pěti kruhů. „Je to tady. Moje olympijské dny začínají. Jsem připraven," vzkázal fanouškům, kteří ho podporují po tisících a posílají mu povzbudivé vzkazy. „Budeme Ti z domovů foukat do zad, mysli na to!! Hodně štěstí," přála před závody například Romana Doležalová.

Martin se fanouškům omluvil, že nestíhá odpovídat na všechny pozdravy a přání. „Moc se omlouvám, že neodepisuji, jsou toho mraky. Jste skvělí! Obrovský díky! Budu se snažit jak nejlíp to půjde," napsal na svůj profil pokračovatel slavného nymburského kanoistického rodu.

Martinovu jízdu sledovala 
v Nymburce v televizi také jeho babička. I ona držela Martinovi palce a závod prožívala velmi emotivně. „To víte, že je mi dobře!" říká bezprostředně po finálové jízdě na otázku Nymburského deníku, jak se cítí babička olympionika. Přiznává, že byla strašně nervózní, držela vnukovi palce. Podle ní to mohlo v Riu dopadnout lépe než dojet na šestém místě, Martin chtěl dosáhnout na medaili. Ale jak říká, život jde dál. Byl to Martinův první olympijský start, motivaci do budoucna bude mít velikou. A určitě Martinovo olympijské tažení u Fuksů oslaví, usmívala se po závodě.

Medaili však čeští vodáci v úterý na olympiádě přece jen urvali. Zhruba hodinu po startu Martina Fuksy se jel finálový závod kajakářů, v němž se prosadil Josef Dostál. Ještě přibližně 100 metrů od cíle bojoval dokonce o zlatou medaili, finiš pak měl lepší v sousední dráze jedoucí Španěl. Nicméně zásluhou Josefa Dostála získala Česká republika v Riu již sedmou medaili, z toho první stříbrnou.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ, IVANA ŠMEJDOVÁ