Přednost dostaly zástupkyně něžného pohlaví. Konkrétně slalomářka, které je prakticky fuk, jestli sedí v kajaku nebo klečí v kánoi. Famózní Jessica Foxová tvrdí, že pražskou dráhu považuje za jednu nejoblíbenějších a zároveň i za jedno z nejlepších míst k tréninku.

Kanoistka Tereza Fišerová.
Tři kategorie. Obojživelnice Fišerová se těší na české fanoušky v Troji

Famózní Australanka se učí od Čechů

„Ráda se vždycky dívám, jak v Troji pádluje český tým. Tím se od vašich reprezentantů učím,“ přiznává Australanka, která v Praze při světovém poháru v roce 2019 zažila výjimečný okamžik, když v závodech K1 i C1 nenašla soupeřku.

Dvojnásobná olympijská medailistka z Tokia v Troji ráda závodí i proto, že miluje pražské publikum. „Taková atmosféra panuje málokde na světě.“ A jak se jí zamlouvá oblíbená komentátorská dvojice Miroslav Lenc - Daniel Stach? „Miluji energii, jakou nám předávají,“ usmívá se a dodává, že vždy, když přijede do Prahy, se ráda toulá se ulicemi starého města.

Martin Fuksa slavil v Račicích dvě medaile
Skvostná forma. Na šampionátech chci posbírat co nejvíce medailí, říká Fuksa

Její velkou vyzývatelkou na kajaku je Ricarda Funková. „Troja patří mezi tři moje oblíbené dráhy. Je ideální ideální i na přípravu, neboť umožňuje trénovat širokou škálu technik,“ pochvaluje si Němka, olympijská vítězka z Tokia. „Mým nejlepším výsledkem tady bylo vítězství na mistrovství Evropy v roce 2018. A také si pamatuji, že jsem v Praze před deseti lety získala vůbec první medaili. Nemohla jsem tomu uvěřit,“ vzpomíná třicetiletá slalomářka.

Němka v Praze vítala nový rok Líbí se jí, že diváci fandí všem. „Vytváří to jedinečnou atmosféru a ze spíkrů je cítit, že rozumnějí tomuto sportu,“ pokračuje Ricarda Funková. „I když na volnočasové aktivity není před závody moc času, v Praze si ráda vyrazím na malou prohlídku. Ale strávila jsem tu i silvestrovské oslavy,“ culí se.

A jak jsou na tom s areálem v Troji a českou metropolí vůbec elitní vodáci? Prostor dostali dva Slovinci.

Na pódiu nad Přindišem a Prskavcem

Kajakář Peter Kauzer má na Prahu příjemné vzpomínky. V roce 2018 totiž triumfoval na ME, přičemž tehdy odsunul Víta Přindiše a Jířu Prskavce na nižší stupínky. „Bylo zvláštní porazit Čechy na jejich domácím hřišti. To je opravdu těžké,“ nezastírá a připomíná skvělou atmosféru. „Komentátoři ji ještě vyšperkují, znají nejen sport, ale i sportovce. Vždy je příjemné být v Troji na startovní čáře,“ tvrdí dvojnásobný mistr světa.

Martin a Petr Fuksovi
Každý sólo. Bratři Fuksové letos do deblkanoe neusednou

„Praha je krásné město s milými lidmi. Už jsem tady asi viděl všechno, co se dalo prohlédnout. I tak ale pokaždé, když přijedu, zajdu do centra. Snad se sem jednou vrátím i jako turista a užiju si všechno, co Praha nabízí,“ říká bronzový z OH 2016 v Riu.

Nikdy se nevracel zklamaný

To kanoista Benjamin Savšek dráhu v Troji obdivuje pro množství krásných vln. „Má také své zvláštnosti. Voda není tak divoká, ale podle rozmístění branek může být trať velmi náročná,“ líčí mistr světa a olympijský vítěz z Tokia. I on si na Vltavě připsal vítězství ve světovém poháru.

Memoriál Josefa Odložila 2022
OBRAZEM: Na pražské Julisce zazářili oštěpař Vadlejch a překážkář Svoboda

„Zvláštní význam pro mě má třetí místo na mistrovství světa 2013, jelikož to byla moje první medaile na nejvyšší úrovni. Zatím jsem se z Prahy nikdy nevracel zklamaný.“ Hukot tribun při jízdách je podle něj velkolepý. „Úžasní komentátoři udělají závod pokaždé ještě zajímavější a napjatější. Vytvářejí tak skutečný konkurenční náboj. Takže za mě vždycky super,“ uzavírá Savšek.