Na trati mužské elity dlouhé 27,7 km rozhodovaly vteřiny. Martin Ševčík z Tesly Brno dojel do cíle v čase 108:03 a vedle mistrovského titulu si zajistil i přímou nominaci na červencové mistrovství světa v Portugalsku. Na druhém místě se ztrátou pouhých pětadvaceti vteřin skončil obhájce titulu Jiří Hradil z SKOB Zlín, dalších dvacet tři vteřin ztratil nestárnoucí Jaroslav Rygl z brněnského Pell's MTBO teamu a dojel si tak pro bronz.

Ženy závodily na trati dlouhé 15,5 km a rozdíly mezi nejlepšími byly ještě těsnější. Vítězná Martina Tichovská z USK Praha absolvovala závod v čase 76:44, zbylé medalie si rozdělily závodnice OK Jihlava Barbora Chudíková a Renata Paulíčková se ztrátou devatenáct resp. čtyřicet vteřin.

Celkem se zúčastnilo 360 závodníků. Tituly mistrů republiky se udělovaly ještě v dorosteneckých a juniorských kategoriích, ostatní závodníci bojovali o body do Českého poháru MTBO. V rovinatém avšak nijak zvlášť rychlém terénu rozhodovala zejména cyklistická zdatnost, důležité byly však i orientační schopnosti. Z tohoto hlediska přinášely úskalí zejména kontroly ve velmi husté síti průseků hned po startu, volby na některých delších postupech a relativní nevýraznost některých cest v terénu.

Závodu celkem přálo počasí, les sice po deštích v posledních dnech úplně nevyschl, ale i tak v něm bylo nejméně bláta z květnových závodů. Navazující závod Českého poháru na krátké trati pak znamenal návrat k letošnímu standardu – vydatný ranní déšť zařídil, že závodníci dojížděli do cíle pořádně zablácení. To však asi nevadilo Martině Tichovské, která zopakovala sobotní vítězství, mezi muži byl pak nejrychlejší Jan Lauerman.

Miroslav Kalina