Že se jánošík a arab píšou s velkými písmeny? Ale kdepak. V tomto případě se totiž jedná o druhy skoků, které ve své hantýrce takto už dávno pojmenovali sportovní gymnasté.

A pokud v někom názvy skoků vzbudily zvědavost, má možnost se na tyto a další prvky přijít podívat už zítra přes den do poděbradské sokolovny. V ní se totiž koná nultý ročník gymnastických závodů 
s názvem Poděbradská cvička. Slavnostní nástup před začátkem soutěží je naplánován na 9.30.

V závodě mužů se představí cvičenci od kategorie nejmladších žáků až po kategorii kadetů, a to při cvičení na prostných, na bradlech a na kruzích. Dívky budou závodit v prostných, na bradlech a na kladině, kterou ty nejmladší, narozené v roce 2010, nahradí lavičkou. Jako specialita nově se rodícího poděbradského závodu bude zařazena vložená disciplína „hvězdování", jejímž vítězem se stane závodník, který v co nejkratším čase překoná hvězdami (přemety stranou) délku dvanácti metrů.

Gymnastika je údajně nejlepší průpravou na jakýkoli další sport. Zároveň je to aktivita, se kterou se dá na rekreační úrovni začít v jakémkoli věku. „Pokud však máte doma opravdu živé a neposedné dítě, nejlépe s genetickým předpokladem nižšího vzrůstu a lehkým skeletonem, kterému je kolem čtyř let, využijte možnosti a přijďte s ním nasát atmosféru gymnastických závodů," zve jednatel závodu Marek Šmíd.

Při té příležitosti bude možnost poradit se s trenéry, kteří vyzkouší sílu, pružnost a všeobecnou motorickou inteligenci malého sportovce a kvalifikovaně poradí, k jakému sportu potomka směřovat.

Malí poděbradští gymnasté mají tu nejkvalitnější přípravu, jakou si lze představit. Trénují je totiž vítězové první ligy ve sportovní gymnastice mužů či mistryně republiky 
v olympijském šplhu. „Časem však zjistíte, že mnohem důležitější než sportovní výkony a počet pohárů na poličce je jeho radostný pocit ze získané schopnosti ovládat své tělo 
a z možnosti posouvat hranice svých dovedností," říká Šmíd.

A když se vrátíme na začátek ke specifické terminologii: třeba pak rodiče zažijí situaci, kdy si jejich malá gymnastka ušetří spoustu slov a místo oznámení: „Budu skákat odrazem jednonož salto stranou prohnutě s doskokem jednonož", zavolá na trenérku: „Jdu araba."