Kilometrový okruh v srdci lázeňského města se zítra stane svědkem soubojů hned několika závodů najednou, byť startovní výstřely zazní jen dva. Půjde nejen o medaile z mistrovství republiky, ale i o body do soutěží družstev a také o mezinárodní srovnání. Ve 14.15 hodin se na trať vydají všechny ženy, v 15.00 pak všichni muži.

Tituly republikových šampionů se udílejí v šesti kategoriích: ženy a muži (také do 20 – 22 let), juniorky a junioři. Tříčlenné dospělé a juniorské týmy se poměří s evropskými soupeři. Počítají se výkony dvou lepších. Ženy a muže čeká 20 km a šest, respektive sedm výběrů (Slováci staví pouze muže): Bělorusko, Litva, Maďarsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko. Juniorská družstva zápolí na poloviční trati a s pěti soupeři: Běloruskem, Litvou, Itálií, Maďarskem, Španělskem.

Kromě toho jde i o body do soutěží družstev, konkrétně do 2. kola extraligy mužů a žen a I. ligy mužů.

„Nejsilnější je družstvo žen, i když by třeba jedna nedošla, se světovou konkurencí se mohou z našich nejlépe srovnávat,“ uvedl na adresu českých družstev vedoucí trenér chodecké reprezentace Ivo Piták.

Dlouhodobá česká jednička Barbora Dibelková není zdravotně v pořádku, a tak ji v mezinárodním utkání nahradí Hana Herberová. Tahounem by měla být Zuzana Schindlerová, limitářka pro olympiádu, o Peking se bude pokoušet Lucie Pelantová.

Další české týmy mají pozici výrazně složitější, nejlépe by z nich měli podle Pitáka obstát junioři Bukáček, Říha, Gdula. Mužské družstvo je složeno ze čtyřicátníků Holuši, Malysy a Bílka (ten má limit na OH na 50 km). Vůbec nejtěžší roli mají juniorky, kde naopak reprezentují výhradně žákyně Havranová, Staňková, Půčková.

Ze zahraničních startujících poutá největší pozornost jméno Polky Sylvie Korzeniowské, sestry slavného Roberta – čtyřnásobného olympijského vítěze. Polka vyhrála v Poděbradech předloni.

Dalším předloňským vítězem v Poděbradech je Ir Colin Griffin. Silný tým staví Slováci, v jeho čele stojí Matej Tóth, vítěz letošních dvacítky v Dudincích. V Poděbradech byl loni třetí.