Kilometrový okruh v srdci polabského lázeňského města uvidí během třech hodin defilé chodců všech kategorií. Vše začne v 13.30 kilometrovou chůzí pro zdraví, ve dvě hodiny se pak na pět kol (tedy 5 km) vydají dorostenecká a veteránská kategorie. To hlavní přijde na řadu ve 14.50 a 15.00, kdy pošlou startovní výstřely do boje ženy a juniorky, resp. muže a juniory. Dospělé čeká dvacetikilometrová trať, juniorské kategorie polovic.

Ženy a muži mají v sázce mistrovské tituly republiky, na startu nebudou chybět oba jejich obhájci. Zkušený Miloš Holuša ovládl posledních šest ročníků a sedmým vavřínem by se dotáhl na svého generačního kolegu a dlouholetého soupeře Jiřího Malysu. Také on bude na startu stejně jako loňský olympionik na padesátce Roman Bílek. Talentovaná Zuzana Schindlerová naopak loni kralovala poprvé a letos bude mít obhajobu snazší o neúčast zraněné „dvojky“ Lucie Pelantové. Na úspěšnou olympijskou účast navázala svěřenkyně Ivo Pitáka letos již začátkem března, kdy se jako vůbec první česká atletika nominovala na mistrovství světa do Berlína. „Měla jsem teď trochu zdravotní problémy s klenbou na noze, takže jsem spíš jezdila na kole, a vůbec nabírala objem,“ uvedla ve čtvrtek Schindlerová. „Běhat moc nemůžu, ale závodně chodit ano, takže nějaké tréninky jsem šla, a vlastně to vypadá docela dobře,“ usmála se česká jednička optimisticky. „Chtěla jsem se na tenhle závod připravit lépe, měla jsem ho jako jeden z hlavních cílů, takže mě to trochu mrzí. Přesto věřím, že uspěju,“ dodala.

Holuša a Schindlerová také povedou tříčlenné týmy do mezistátního utkání (počítají se výkony dvou lepších). Ženy a muže čeká Francie, Itálie, Litva, Slovensko, Švýcarsko, navíc muže ještě Bělorusko, Irsko a Švédsko. Družstva do 19 let zápolí s Francií, Itálií, Litvou, Maďarskem, Slovenskem, junioři k tomu navrch se Švédskem. Sestavy českých výběrů naleznete níže, po letech skýtá dobré naděje právě zejména tým juniorů. A nepůjde jen o umístění družstva, pětice bude svádět velmi tuhý boj i o nominaci na EP v Métách, kam již čtyři splnili limit. Není mezi nimi zatím Roman Říha, majitel nejlepšího osobního rekordu z Čechů a třetího času vůbec mezi přihlášenými juniory. Říha se také pro časopis Atletika vyjádřil, že mj. usiluje o nominaci na ME své kategorie, což už se povedlo třeba jeho kolegovi Karlu Ketnerovi.

Ze zahraničních startujících poutá největší pozornost jméno Poláka Grzegorze Sudola, devátého muže z Pekingu a sedmého z Atén. Chybět nebude ani Slovák Matej Tóth, šestý z ME 2006 v Goteborgu, loni v Poděbradech absolutně vyhrál. Naopak ženská obhájkyně Sylwia Korzeniowská není mezi přihlášenými, a tak bychom do okruhu favoritek měly kromě loni druhé Schindlerové zařadit Italku Gisellu Orsiniovou, starší ze švýcarských sester Polliových Marii a Slovenky Máriu Gálikovou a Zuzanu Malíkovou.


Česká nominace na MU:

Muži
Miloš Holuša (AK Kroměříž)
Roman Bílek (AK Kroměříž)
Jakub Zajíc (Hvězda SKP Pardubice)

Ženy
Zuzana Schindlerová (USK Praha)
Karolína Škrášková (TJ Sokol SG Plzeň)
Hana Herberová (Hvězda SKP Pardubice)

Junioři
Lukáš Gdula (Hvězda SKP Pardubice)
Pavel Schrom (AK Škoda Plzeň)
Karel Ketner (AO Slávia Havířov)

Juniorky
Eliška Drahotová (TJ Rumburk)
Anežka Drahotová (TJ Rumburk)
Barbora Havranová (TJ Jiskra Nový Bor)

Tisková zpráva