Mítink, který se uskuteční v sobotu 11. dubna, je domácím šampionátem na 20 kilometrů chůze mužů a žen, Mezistátním utkáním čtrnácti družstev dospělých na 20 km a juniorů na 10 km a oficiálním závodem Evropské atletické federace.

Na start by se měly postavit dvě stovky reprezentantů z dvaceti států včetně vzdálené Austrálie, Guatemaly, Kolumbie, Brazílie nebo Jižní Afriky. Svou účast potvrdili mj. několikanásobný vítěz poděbradského závodu a letošní lídr světové padesátky Matěj Tóth (3:34:38 hod.), juniorská mistryně světa a světová rekordmanka, Anežka Drahotová, loni třetí na mistrovství Evropy (20 km 1:28:08 hod.); dále např. Lebogang Shange (JAR) či Oliveira Bonfim Sena Caio z Brazílie. Startovat bude také novopečená slovenská rekordmanka Maria Gáliková (1:31:42 hod.). K tradičně výborným závodnicím budou patřit Italky, Litevky či Švýcarky.

„Čtrnáct družstev do mezistátního utkání je další milník v historii závodu. Jestliže na Evropských pohárech bývá devatenáct až dvacet družstev, pak už se kvantitou i kvalitou blížíme," pochvaluje si manažer mítinku Zdeněk Simon.

V roce 1997 se v Poděbradech uskutečnil Světový pohár v chůzi a na rok 2019 se bude město spolu s Českým atletickým svazem ucházet o Evropský pohár.

Hlavní program mítinku začíná ve 12:45 hodin se startem hlavního závodu žen ve 14:45 hodin a mužů pak v 15:30 hodin.

Poděbrady jsou srdeční záležitostí Anežky Drahotové

Na start mítinku Poděbrady Walking 2015 se postaví také nejlepší česká chodkyně Anežka Drahotová (20). Juniorská mistryně světa a světová rekordmanka v chůzi na 10 kilometrů z loňského roku, spoludržitelka českého rekordu na 20 kilometrů chůze a letos již držitelka limitu pro účast na MS v Pekingu nám odpověděla na několik otázek.

Jak jste spokojená se svou letošní přípravou a s výsledky v úvodních startech v Luganu (15. 3., SUI) a Dudincích (21. 3., SVK)?

Příprava byla poměrně náročná, ale proběhla jak měla a udělalo se spousta práce. I proto jsem se na svůj první start v Luganu moc těšila. Závodilo se mi tam tradičně skvěle a výsledek mě potěšil (1:28:52 hod. – pozn. red.). V Dudincích to týden na to nebyl můj den, i tak jsem ráda za cennou zkušenost.

Jaké místo chodecké Poděbrady zaujímají ve vašem kalendáři?

Poděbradský mítink není pro mě, samozřejmě, není vrcholem sezony. Nicméně si toho závodu moc vážím a vždy se snažím podat co nejlepší výkon.

Jak se vám v Poděbradech závodí. Budete útočit na český rekord?

Závodím zde hlavně vlivem podpory domácího publika hrozně ráda. Myslím, že český rekord ještě odolá. Odvíjet se to bude i podle průběhu.

Máte nějaké ohlasy od soupeřek, jak ony vnímají okruh, konkurenci a organizaci Poděbrad?

Ohlasy na trať i organizaci Poděbrad jsou téměř vždy pozitivní. Svědčí o tom i každoroční kvalitní startovní pole.

Jak kvalitní očekáváte letos účast?

Doufám, že minimálně stejnou jako v minulých ročnících.

A vaše výkonnostní cíle pro letošní sezonu?

Opět bych ráda posunula svá osobní maxima a uspěla na vrcholné akci – Mistrovství světa v Pekingu, Mistrovství Evropy do 23 let, i nadále se chci věnovat cyklistice.

DAVID ŠNAJDR