Trať na poděbradské kolonádě byla olemována stovkami přítomných diváků. A ti hnali závodníky za co nejlepšími časy. Pro lázeňské to byla mimořádná událost, přestože se zde konají tyto závody každý rok. „To je hrozná rychlost. Musí mít neskutečnou výdrž a vůli," zaznělo v blízkosti tratě od jednoho z přihlížejících. Pohled na závodníky v cíli dával tomuto muži za pravdu.

Bylo se na co dívat, na trati byla domácí i zahraniční chodecká elita.

Devatenáctiletá Drahotová byla v cíli třetí v čase 1:33:30. Na vítězku ztratila přes dvě minuty. „Už od začátku to nebylo optimální, většinou mám i druhou desítku lepší, mám toho ale za sebou hodně: třetí ´dvacka´, mezitím půlmaraton, minulý týden dva cyklistické závody," přiznala všesportovně nadaná členka pražského USK, která loni v Poděbradech suverénně vyhrála.

Za úspěšnou obhájkyní titulu Drahotovou byla nejbližší domácí jako celkově čtrnáctá Lucie Pelantová, spokojena však nebyla. „Chtěla jsem jít hodinu třicet šest," říkala směrem k limitu pro Peking. „To jsem jakžtakž držela do desítky, ale potom mi došlo. Jsem zklamaná," utrousila chodkyně hájící barvy Olympu Praha, které se po výkonu 1:41:24 nepodařilo pokořit kritérium ani pro Evropský pohár. Slabou náplastí zřejmě pro Lucii bude zisk rekordní deváté medaile z mistrovství České republiky.

Českým chodcům se nepodařilo pokořit hranici hodiny a půl. Nejblíže byl Schrom, jemuž chybělo jedenáct sekund. Celkově závod dokončil na osmadvacátém místě. „Měl bych to hodnotit zdařile, ale s časem být spokojen nemůžu a ani první místo v rámci republiky mě nějak extra netěší, je to trochu jednooký mezi slepými," uvedl atlet Univerzity Brno na svazovém webu.

Mužský závod se vyvíjel dle předpokladů do osmého kilometru, kde se oddělilo duo, které se nakonec popralo o celkové vítězství. Podle očekávání v něm byl i pětinásobný vítěz z Poděbrad Matej Tóth. Nebyl to však nakonec on, kdo se radoval z vítězství, ale Christopher Linke.

VLADIMÍR MALINOVSKÝ, ČTK