Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čas zahrál volejbalistům do karet

Nymburk – Volejbal. Nebo také odbíjená. Sport, který pochází ze Spojených států a hrají ho ženy i muži. Populární je po celém světě, česká kotlina nemůže být výjimkou.

21.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Ani na našem okrese nechybí řada klubů, kde se tento sport provozuje. Ať už rekreačně nebo závodně. A nejlépe jsou na tom v Nymburce. Zde mohou diváci chodit na první ligu mužů a druhou ligu žen. Nedílnou součástí klubu Volleyball Nymburk jsou také mládežnické týmy. Ale popořádku…

Volejbal v Nymburce se datuje již do úplných začátků volejbalu v Čechách, tj. od roku 1921. Novodobá historie má dvě zásadní období – první spadá do období působení významné osobnosti volejbalu v Nymburce pana Otakara Blažka. Toto období 1960 – 1998 bylo velice úspěšné, kdy se v Nymburce několik let hrála nejvyšší soutěž mužů. Druhé zásadní období bylo nastartováno v roce 2006 nynějším předsedou klubu Vojtěchem Věchtem. Po příchodu Jindřicha Licka z trenérských angažmá u extraligových týmů zpět do Nymburka se klub reorganizoval a začal se systematickou výchovou mládeže až po dospělou kategorii.

Mezi klenoty klubu v minulosti patřili reprezentanti České republiky – Karel Jeřábek, Cyril Krejčí, Zdeněk Haník starší, Jaroslav Hlinka, Martin Nečas. Nyní jsou hvězdami v kádru mužů bývalý reprezentant Zdeněk Haník mladší, Jan Pavlíček (mistr Evropy do 19 let). V týmu juniorek je nyní největší hvězdou juniorská reprezentantka Kristýna Šustrová.

V současné době je klub zaměřen především na sportovní výchovu dětí a mládeže obou kategorií – dívky i chlapci. „Jednotlivých družstev je v našem klubu v současné době deset. Tyto týmy hrají buď republikové, nebo krajské šestkové soutěže. Dále mladší děti hrají minivolejbal (trojky, dvojky), který je velice populární. Beach volejbal také nezůstává stranou a děti se účastní kempů i turnajů. V našem klubu nyní trénuje a hraje dvě stě patnáct volejbalistů a volejbalistek,“ říká předseda oddílu Vojtěch Věchet.

Každá sezona je financována z různých zdrojů a řídí se rozpočtem klubu na každou sezonu zvlášť. Jeden ročník vychází v průměru asi na 1,3 milionu korun. Děti platí pravidelné měsíční příspěvky na činnost.

Volleyball Nymburk se od počátku fungování v roce 2006 dostal do podvědomí široké nymburské veřejnosti i okolí Nymburka. „Skvělou práci odvádějí především trenéři u nejmladších dětí, kterým se daří děti i rodiče přilákat svým nadšením a hravou formou sportování. Odezva rodičů je velice pozitivní a pro všechny z nás příjemnou odměnou,“ je s fungováním spokojený Věchet.

Finance jsou nezbytným předpokladem pro fungování klubu. Rozpočet klubu je složen z několika zdrojů. Základ a nezbytným předpokladem pro fungování klubu je podpora od města Nymburk. Dalším zdrojem jsou klubové příspěvky od dětí a dalším zásadním zdrojem jsou vlastní akce klubu a dary a příspěvky od partnerů klubu. 

Konkurence a nabídka jednotlivých sportů je v Nymburce velice pestrá. „Nemáme žádnou speciální nabídku, máme ale to nejdůležitější, schopné trenéry dětí, kteří dokážou děti zaujmout,“ říká předseda. „Příprava v nejmladších kategoriích je zaměřená na všeobecnou sportovní výchovu a hry. Teprve v pozdějších kategoriích začíná převládat volejbal. Jsme hrdí na to, že k nám rodiče mají důvěru a odezva je mezi nimi pozitivní, protože většina dětí u nás zůstává a hraje dál volejbal,“ uvedl Vojtěch Věchet. 

Spolupráce se školami je úzká, klub nemá přímý vztah k žádné škole. Ale… „Jsme samostatný sportovní klub a bez spolupráce s jednotlivými školami nelze příliš fungovat. Proto se školami spolupracujeme a také si vzájemně pomáháme. Spoluorganizujeme sportovní školní volejbalové soutěže a podobně,“ objasnil situaci šéf klubu. 

Výkladní skříní téměř každého klubu je A – tým. Ten mužský loni tápal. „Po předchozích dvou třetích místech jsme loni skončili poslední a sestoupili jsme do druhé ligy. Čas nám však zahrál do karet a po komunikaci mezi jednotlivými kluby se nám na poslední chvíli podařilo získat první ligu mužů zpět do Nymburka, kdy nám svoje místo přenechal tým VK Choceň. Štěstí nám tudíž přálo mimo sportovní kolbiště,“ usmál se Věchet.

Tým se nyní poměrně zásadně mění a především omlazuje. Nadcházející sezona bude opět velice náročná. „Necháme se překvapit, jakou hru budeme schopni produkovat. Cílem týmu je boj o play off, to znamená o první osmičku. Mezi výrazné posily by měli patřit Zdeněk Haník mladší (bývalý reprezentant ČR), Jan Pavlíček (mistr Evropy do 19 let), Dominik Grus a Martin Hudák (z extraligových Benátek),“ dodal Věchet. 

Muži – 1. liga (vše hala ZŠ Komenského)
pá 29. 9. Nymburk – Tesla Brno ⋌19:45 
so 30. 9. Nymburk – Beskydy ⋌18:00
pá 20. 10. Nymburk – Turnov ⋌19:45
so 21. 10. Nymburk – MFF Praha ⋌17:00
pá 10. 11. Nymburk – ČZU Praha ⋌19:45
pá 24. 11. Nymburk – SK Brno ⋌19:45
so 25. 11. Nymburk – Staré Město ⋌17:00
pá 15. 12. Nymburk – Dobřichovice ⋌19:45
so 16. 12. Nymburk – Velké Meziříčí ⋌17:00
pá 19. 1. Nymburk – ČZU Praha B ⋌19:45
so 20. 1. Nymburk – EGE České Budějovice⋌17:00

Poté soutěž pokračuje play off nebo baráží.

Ženy – 2. liga (vše hala zimní stadion)
so 7. 10. Nymburk – Žďár nad Sázavou⋌10+14
so 4. 11. Nymburk – Svitavy ⋌10+14
so 25. 11. Nymburk – Česká Třebová ⋌11+15
so 9. 12. Nymburk – Střešovice Praha ⋌11+15
so 13. 1. Nymburk – Liberec ⋌10+14
so 27. 1. Nymburk – Bohemians Praha ⋌11+15
so 10. 2. Nymburk – Červený Kostelec ⋌10+14
so 24. 2. Nymburk – Benešov ⋌10+14
so 17. 3. Nymburk – Havlíčkův Brod ⋌10+14

Nábor nových členů

Nábory jsou pravidelně v květnu a týkají se předškoláků a školáků (1. a 2. třída). Během roku přichází další děti díky referencím ostatních rodičů. Pokud mají děti a jejich rodiče zájem o volejbal, mohou přijít přímo na trénink a přihlásit se. Časy tréninků jednotlivých kategorii najdou na stránkách www.volleyball.cz, kategorie tréninky.

Pavlíček: Nevzdat to, když se nedaří

Mezi největší současné hvězdy týmu patří Jan Pavlíček, mistr Evropy do devatenácti let. A právě tohoto šampiona jsme se ptali na jeho začátky.

Kdo vás přivedl k volejbalu a kdy a kde to bylo?

Rodiče a starší bratr. Bratr chodil do sportovní školy zaměřené na volejbal. Já se s rodiči chodil dívat nejprve na jeho tréninky, později fandit na zápas. Ta atmosféra volejbalového prostředí se mi natolik zalíbila, že i já jsem si v páté třídě podal přihlášku do sportovní třídy na ZŠ Lada v České Lípě, která je partnerská škola ČVS.

Jaké byly vaše začátky?

Začátky asi nejsou nikdy úplně lehké, ale já jsem měl trochu výhodu, že už jsem věděl, do čeho jdu. Ve většině kolektivních sportů vysvětlíte pravidla a v podstatě mohou jít hrát nějaký zápas. Ale s volejbalem je to jiné. Než si zahrajete svůj první zápas, musíte ujít poměrně dost velký kus cesty. V prvním roce jsem trénoval pětkrát týdně pod vedením zkušených trenérů (Jaroslav Javůrek, Jaroslav Linhart), a když se něco nedařilo, tak o víkendech s bratrem. Chuť, snaha, odhodlání, pravidelný trénink - to vše mi pomohlo. Přes trojkový a čtyřkový volejbal jsem se po roce dostal k volejbalu šestkovému. Jako mladší žák jsem hrál za žáky starší, dokonce i kadety. Dnes hraji extraligu kadetů a juniorů a od letošního roku první ligu mužů za Nymburk plus samozřejmě reprezentační povinnosti.

Nyní jste mistr Evropy do devatenácti let. Jak dlouhá a těžká je cesta do reprezentace?

Dostat se do reprezentace a získat titul je sen každého sportovce. A cesta? Opravdu není lehká. Je to hodně odříkání, volného času, možná i trochu talentu, štěstí na trenéry, někdy i sebezapření. Zvláště když máte pocit, že se vám nedaří, že se vám už nechce – v téhle chvíli nejvíc oceníte podporu od rodiny. U mě toto všechno zafungovalo, proto bych chtěl všem, kteří mi v této cestě pomohli, poděkovat.

Co byste poradil začínajícím volejbalistům?

Nevzdat to, když se nedaří nebo přijdou nějaké problémy. Ten pocit, když dosáhnete jakéhokoli úspěchu, za to opravdu stojí.

 

 

 

Autor: Vladimír Malinovský

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městečtí jsou rozděleni do třech okrsků. Všichni však volí v sále kulturního domu.
46

Ve městech se stály fronty u uren

Volby na Nymbursku.
24

V Opolanech a Sánech se dveře netrhly hned po čtrnácté hodině

Mickelson se neprosadil, nahradí jej Američan s německým pasem Austin

Nymburk – Nymburský basketbalový klub po odchodu trenéra a příchodu nového asistenta provedl změnu i na hráčské pozici. V klubu skončil Hunter Mickelson a přišel o tři centimetry vyšší a několik kilogramů těžší pivot Waverly Austin.

V Nymburce odhadují lepší volební účast než v roce 2013

Nymburk - Těsně před otevřením volebních místností se v nymburské restauraci U Gregorů ještě partička lidí na obědě dohadovala, která strana je lepší a která horší. Ani těsně před volbami tedy někteří lidé nemají jasno, koho volit.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

FOTO: Právě jsme se narodili

Nymbursko - Přinášíme fotografie miminek narozených na Nymbursku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení