Říká se, že nevstoupíš dvakrát do jedné řeky. Jak teď vypadá voda v Nymburce?

Z týmu, který byl v Nymburce před dvěma lety, zbyli v podstatě jen tři hráči Sokolovský, Beneš a Horák. Změnil se i trenér, takže se v Nymburce hraje i jiný styl basketbalu. Já věřím, že když podruhé vstoupím do řeky, že bude moje působení úspěšné a bude probíhat tak, jak si všichni představujeme.

Byl jste v Nymburce před dvěma lety spokojený?

Určitě byl. Jednak jsme získali pro Nymburk první titul a v dalším roce jsme ho obhájili. V každém roce se vytvořila dobrá parta lidí a vazby zůstaly dodneška. To se v profesionálním sportu tak často nestává. Věřím, že se i v nastávající sezoně vytvoří příznivé vnitřní klima.

Před dvěma roky jste chvíli bojoval se zraněním. Když jste se chtěl vrátit do Nymburka, bylo plno. Necítíte nějakou zášť?

Ne, chápu management Nymburka, že nemohl tak dlouho čekat. Přeci jen už byla druhá polovina září. Já jsem po sezoně přemýšlel o zahraničním angažmá, ale nepříjemné zranění zad v úvodu reprezentačního bloku mi to znemožnilo. Začal jsem uvažovat, že bych se mohl do Nymburka vrátit, ale už byla kvóta hráčů naplněna. Proto jsem se dohodl na smlouvě v Prostějově.

Jak hodnotíte své působení v Prostějově?

Prostějov je ambiciózní tým. Bohužel v prvním roce jsme nedokázali naplnit stanovené cíle. Nepostoupili jsme do finále a neudělali jsme ani rozhodující krok při cestě Českým pohárem, když jsme prohráli ve finále. Druhý rok byl lepší, i když i v něm byly nečekané proměny. Nikdy jsem ve své kariéře nezažil, aby se vyměnilo během sezony tolik hráčů včetně trenéra.

Na které spoluhráče se těšíte?

Zatím je v Nymburce taková „brněnská klika“. Já osobně se těším na spolupráci s Petrem Bendou. Uvidíme, jak dopadne další posílení kádru.

Už vám Ivan Šlehobr napsal individuální plán na prázdniny?

Byl jsem s kondičním trenérem v kontaktu při podpisu smlouvy stejně tak jako jsem se bavil s Vlastou Ježkem. Od fyzioterapeuta mám postupy, jak udržet svou tělesnou schránku v dobré stavu, aby se neopakovaly nepříjemnosti předloňské sezony.

Jak moc jste se poučil z těch vzpomínaných nepříjemností se zády?

Já jsem před dvěma roky odehrál náročnou sezonu a po jejím skončení jsem si řekl, že sezona byla dlouhá a že je třeba, abych nechal tělo odpočívat a věnoval se maximálně nějakým doplňkovým sportům. Potom jsem přijel na sraz reprezentace a zhurta jsem začal namáhat záda. Ta zátěž nevydržela. Stál jsem dlouhé čtyři měsíce a nastoupil do rozjeté sezony v podstatě bez kondiční přípravy. V tomto případě nechci dvakrát vstoupil do jedné řeky.

Tréninkový proces s koučem Katzurinem je náročný. Neodrazovalo vás to od angažmá v Nymburce?

Styl trenéra Katzurina je zaměřený na obranu a to mě bude maximálně vyhovovat, protože defenzivní hra mě baví. Vím, že mě trenér do týmu chtěl, a proto si myslím, že mu zapadám do koncepce týmu.

Bavil jste se někdy o trenérovi s budoucími spoluhráči, kteří ho poznali osobně?

Nebavil. Nebyl důvod se zajímat o trenéra Nymburka v průběhu sezony, protože jsem nebyl zainteresován na skladbě nymburského týmu. Po podpisu smlouvy jsem se klukama nebavil.

Trenér Katzurin často střídá po chybách v obraně. Jak jste na to připraven?

Pokud hráč udělá chybu, měl by o ní vědět, jinak jí bude dělat do nekonečna. Možná ve vypjatých zápasech může každý hráč snášet střídání jinak.

Měl jste minutáž kolem 27 minut. Pravděpodobně to v Nymburce bude méně. Jak se s tím smíříte?

Číslo je ovlivněno trochu tím, že jsem v závěru hrál hodně dlouhé úseky. Nicméně mně častější střídání nevadí. Je určitě lepší, když se zápas rozloží mezi více hráčů. Tím zůstane herní úroveň vysoko. Věřím, že trenér Katzurin nás bude posílat na palubovku na kratší úseky a nebudou delší než dvacet minut.

Jste hráč na pozici čtyři. Chtěl byste za svého spoluhráče Radoslava Rančíka?

Pokud bude Rado v Nymburce, budeme silní. Tři hráči na stejné pozici není mnoho. Současný basketbal není tolik o mohutných hráčích, větší váhu mají pohybliví basketbalisté, kteří dokáží tvrdě pracovat v obraně. Tím ale nechci říct, že není potřeba mít velkého pivota. Přijedou k nám soupeři s klasickými pivoty a tam bude třeba, aby se s nimi popasoval stejně fyzicky vybavený hráč v našem dresu.

Kdyby tu byl Rado, Benda, Chán a vy, nebyla by to pro českou ligu až příliš velká síla?

Já nechci stavět českou ligu na vedlejší kolej, ale Nymburk bude hrát v příštím roce druhou nejvýznamnější evropskou klubovou soutěž a v ní je třeba hodně kvalitních hráčů. Naši budoucí soupeři jsou hodně dobří a nelze postavit tým s jednou silnou pěticí hráčů doplněnou nadějnými mladými hráči. Na každém postu je třeba mít dva kvalitní hráče.

Jaké plánujete léto?

Před pár dny mě kontaktoval trenér reprezentace pan Hummel a pozval mě na sraz 23. července. Do té doby bych chtěl se svou přítelkyní odjet na pár dní k moři a aktivně tam relaxovat.

Takže žádné ležení na dece?

Kdepak, zkušenosti z před dvou let si pamatuji.

Kterou destinaci si vyberete pro pobyt u moře?

Chceme jet na nějaký řecký ostrov. Počítám tak maximálně na deset dní, protože se musím po návratu začít věnovat opět basketbalu. Od konce ligové sezony jsem vlastně nedržel míč v ruce.

Těšíte se už na atletickou přípravu?

Já už jsem se bavil s Ivanem Šlehobrem a mohu říct, že jeho příprava je výborně sestavená. Není to trenér, který by nás nechal běhat do úmoru kolečka po tartanu. Jeho cvičení budou zaměřená na pohyby, které jsou v basketbalu potřeba jako například změna rychlosti nebo starty. Určitě to bude unavující, o tom nepochybuji, jsem ovšem přesvědčen, že nám to pomůže.

Takže jste ztotožněn s jeho metodami?

Ano jsem. Za ty roky vím, že kondiční příprava k basketbalu patří a letos bude opravdu dobře zaměřena.