VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s hudebníkem Janem Neckářem

Hudebník a zakládající člen kapely Bacily Jan Neckář je hostem on-line rozhovoru Nymburského deníku od 16 do 17 hodin.

On-line rozhovor s hudebníkem Janem Neckářem

Jan Neckář byl zvolen jako Hudební osobnost v anketě Nymburský Otík 2012.

Tento rozhovor byl ukončen dne 17.7.2015
DOTAZ: Co Vás inspirovalo k názvu skupiny a kdy se chystáte zahrát místním .
ODPOVĚĎ:Dobrý den Leo,
bratr nazpíval v roce 1970 píseň Dr. Dam di Dam, na mou hudbu napsal text Zdeněk Rytíř, a když jsme v roce 1971 založili skupinu, tak Zdeněk přišel s nápadem: Každý doktor má co do činění s bacily, tak první program nové doprovodné skupiny se jmenoval Dr. Dam di Dam a jeho Bacily. Název Bacily se poté vžil.
Nevím, kdy místním zahrajeme, zatím nás nikdo nepozval.
DOTAZ: Dobrý den, zřejmě prožíváte poslední dny hodně těžké chvilky... vím, že odešel váš i Václavův velký kamarád Ota Petřina. Je mi to moc líto... Můžete na něj zavzpomínat? Jak dlouho jste společně vlastně působili?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Aleno,
s Otou jsme se znali od roku 1969, kdy působil v divadle Rokoko ve skupině, která posléze přešla do orchestru Golden Kids. Po zákazu Marty Kubišové jsme společně s mým bratrem, Zdeňkem Rytířem a Otou založili Bacily (4. 8. 1971). S „malou“ čtrnáctiletou přestávkou, kdy Ota nesměl kvůli dlouhým vlasům vystupovat na veřejnosti a skládal a hrál s námi pouze ve studiu, naše spolupráce vlastně trvala celých 44 let.
DOTAZ: Dobrý den, bydlíte ještě v Sadské? Že jsem vás tam dlouho neviděl.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Aleši,
v Sadské bydlím stále, již 17 let.
DOTAZ: Dobrý den, před časem jsem vám v Sadské vložil do schránky velké množství textů, ale bohužel jste se mi do dnešního dne neozval. Bral bych jakoukoli odpověď.
Děkuji za odpověď alespoň teď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Václave,
texty jsem předal bratrovi a zatím čekají.
DOTAZ: Dobrý den.
Jak vzpomínáte s Vaškem, na Resslovku, na Klíši v Ústí?
Bylo tam krásný bydlení.
Já jako malej kluk, brouzdal kolem baráku a čekal jestli neuvidím Vaška.
Karel.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Karle,
Ústí a Resslovka je mé dětství a rád na ně i na kamarády vzpomínám.
DOTAZ: Dobrý den, mohu se Vás pane Neckáři zeptat na zdraví Václava? Koukal jsem, že už docela dost koncertuje. Kde je možné ho během léta slyšet na živo? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Aleši,
Všichni Bacily jsme zdraví v rámci možností a věku a koncertujeme:
25. 7. Benátská noc, 26. 7. Křemže, 8. 8. Rajské Teplice, 21. 8. Královské Poříčí, 22. 8. Chodová Planá, 28. 8. Piešťany, 29. 8. Plaňany, 30. 8. Dubí a Loučky u Litvínova atd. (http://www.vaclavneckar.cz/)
DOTAZ: Dobrý den pane Neckáři, nepochybuji, že se Vás osobně dotklo úmrtí Oty Petřiny, přesto bych Vám rád položil trochu osobní dotaz. Jaké místo ve vašem životě, a to nejen hudebním, "Superrobot Ota" zaujímal. Mohl byste prosím zavzpomínat, na vaši spolupráci na Planetáriu. Tohle dvoujalbum miluji od doby, kdy jsem si ho jako kluk koupil na vinylu. A přesto, že jsem ho později při nějakém převozu potratil ve vlaku z Braníka do Týnce, "hobluji" ho z CD dodnes. Děkuji, z Benešova Vám i Vašim blízkým přeji jen to dobré. Kellner
ODPOVĚĎ:Dobrý den Zdeňku,
Ota skoro jako náš třetí bratr. V začátcích mě naučil i na kytaru a po Radku Pobořilovi se stal kapelníkem Bacilů. Na Planetáriu jsme se rovným dílem podíleli jako aranžéři. Ota instrumentoval první půlku a já druhou. Planetárium hrajeme i na koncertech.
DOTAZ: Dobrý den pane HONZÍKU,jste jednička s bráškou Václavem to je prostě úžasný,klobouk dolů.Prosím kde uvidíme vystoupení kapely Bacily a samozřejmě Vás a Václava.Dnes mi je 61 ale písničky a vás oba mám v oblibě stále.At se daří a hodně zdravíčka Vám všem.Ahojky Marie
ODPOVĚĎ:Dobrý den Marie,
díky za podporu a přeji též hodně zdraví. Informace ohledně vystoupení viz výše.
DOTAZ: Zajímalo by mě, jestli jestli se Vám líbí v Nymburce a jestli tady máte známé nebo přátele...jmenujte alespoň jednoho.
Díky Leona
ODPOVĚĎ:Dobrý den Leono,
na Nymbursku se nám líbí, rádi jezdíme po okolí na kolech a zajedeme třeba i do Kerska do Hájenky nebo ateliéru Kuba.
DOTAZ: Co byste dělal, kdybyste se nestal hudebníkem?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Pavle,
řídil bych třeba tramvaj, to byl vždycky můj sen :-)
DOTAZ: Dobrý den pane Neckáři. Velmi mě před pár dny zarmoutila smrt vašeho kolegy a přítele Oty Petřiny. On s vaší skupinou za bolševika nesměl vystupovat kvůli dlouhým vlasům a v tomto ohledu nikdy neustoupil. Jak vnímáte jeho rozhodnutí, které způsobilo, že na veřejnosti nemohl vystupovat, s odstupem času a jak jste na něj reagoval před lety, když na samotný zákaz vystupování Petřiny došlo? Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den Marceli,
Ota byl v tomto směru neústupný a zásadový. Byla to jeho osobní věc. Komunisté přišli s heslem: „Kdo máš dlouhý vlas, nechoď mezi nás!“. Je pravda, že v té době nemusel živit rodinu… Oželel veřejné vstupování, doma skládal, aranžoval pro nás i pro jiné a hrál jen ve studiu. Byla to jeho volba, protože i nerad cestoval.
DOTAZ: 1) Už nějaký čas bydlíte v Sadské. Jste patriotem nymburského regionu? Co vás vlastně do Sadské "přiválo"?
2) Chystáte s vaším bratrem Václavem v nejbližší době nějaký koncert? Pokud ano, kde se koná a co na něm budou moci posluchači očekávat? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den Mileno,
já jsem ve svém věku už doma všude, kde je trochu čistý vzduch a přívětiví lidé. Do Sadské mě přivál osud, ale to je na dlouhé vyprávění…
Nejbližší koncert je na Benátské noci 25. 7.
DOTAZ: Dobrý den, pane Neckáři! Můžete zavzpomínat na dobu, kdy jste s bratrem byli ještě malí a začínali jste muzicírovat?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Ireno,
já jsem měl v kočárku místo dudlíka foukací harmoniku. Ve čtyřech letech jsem k Vánocům dostal dětskou heligonku a doma bylo i piáno. Co jsem zaslechl v rádiu nebo v ústecké opeře, snažil jsem se zahrát. S bráchou jsme pořádali koncerty na balkóně pro děti i dospělé. Hráli jsme převážně lidové písně. Po čase přišel na řadu repertoár Suchého a Šlitra.
DOTAZ: Dobrý den, zajímá mě, jestli máte rád i jiné styly muziky, než je ta popová, kterou hrajete s Bacily. A už jste někdy i jinou, kromě klasické, kterou hrajete na cello, zkoušel?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Ivane,
s bráchou jsme vyrůstali mezi „operáky“ a brácha si dokonce zazpíval dětské role v operách Othello, Carmen, Prodaná nevěsta, Jakobín a Tosca. Já jsem se sám naučil některé pasáže z Aidy a Rusalky. Zajdu rád na operu, operetu i dobrý muzikál (Zkuste třeba Mýdlového prince ))). Dá se říct, že mám rád jakoukoli dobrou muziku.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, jak s Bacily vyřešíte nenadálou situaci, která vznikla ztrátou jednoho z nejlepších kytaristů v republice. Zřejmě asi ztrátu pana Petřiny nesete hodně těžce...
ODPOVĚĎ:Dobrý den Jano,
Ota byl skvělý muzikant, ale v dobách, kdy nesměl hrát na veřejnosti, ho zdatně zastoupili Josef Kůstka a Peter Mahrik, který ho zastupuje i dnes. Ota nám bude scházet, ale jak jsme si s kolegy dnes na jeho pohřbu řekli, zůstane s námi dál prostřednictvím svých písniček.
DOTAZ: Pane Neckáři, jaké kapely jste měl rád v dětství a jak se změnil váš hudební vkus do dnešního dne?
ODPOVĚĎ:Dobrý den M.K.,
v mém dětství začínali Rolling Stones, Beatles, Searchers a další. U nás to bylo divadlo Semafor. Pak přišli Led Zeppelin, Deep Purple, Yes, Pink Floyd a další. Dnes je toho tolik, že už se v tom nevyznám…
DOTAZ: Je pravda, že dříve byl pro hudebníky hlavním zdrojem obživy prodej alb a živé hraní bylo jen takovým "doplňkovým" produktem muzikantského života a dnes je tomu naopak?
ODPOVĚĎ:Dobrý den M.K.,
dřív jsme hráli s Bacily i 34 koncertů za měsíc a prodali např. 130 000 nosičů double LP. Jenže tenkrát jsem dostal za koncert 400 Kč a LP deska stála 44 Kč. Jsou to jiné počty. Je pravda, že s celosvětovým poklesem prodeje nahraných nosičů začali víc koncertovat i zahraniční kapely.
DOTAZ: Dobrý den, pane Neckáři, nemám dotaz. Jen Vás i Vaška chci pozdravit a přeji, aby jste nastalou situaci , pokud možno zvládili, i když to není lehké. Věřte, že je nás hodně, kteří jsou s Vámi a že vím, o čem mluvím. Zdravím
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Evo,
děkujeme za podporu. Ota odešel příliš brzy :-(
DOTAZ: Dobrý den, vím, že jste byl dnes na pohřbu kolegy Oty Petřiny. Na jakou píseň z jeho dílny vzpomínáte nejvíce? Nebo jinak, která vás první napadne, když si vzpomenete právě na něj? Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Martine,
Planetárium a Tomu, kdo nás má rád, ale také Dítě snů, Láska ztracená a Potulný hráč. Všechny hrajeme na koncertech.
DOTAZ: Věnuje se někdo ve vaší rodině (samozřejmě kromě Václava) také muzice? Po kom máte oba bratři takový hudební talent? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Marto,
můj syn Vítek zpíval v chlapeckém sboru Pueri Gaudentes a hrál do 16 let na klavír. Šlo mu to lépe než mně, ale bohužel se vydal jiným směrem... Vnuk Šimon již od tří let hraje na bicí a přidal i klavír. Tak snad z něho bude muzikant.
Hudební talent jsme asi zdědili po tátovi, který zpíval a tančil v operetě, ale i naše maminka a babička dobře zpívaly. Těžko říct...
DOTAZ: Dobrý den, znáte se osobně s paní Jurinovou, starostkou Sadské? A už jste společně někdy vymýšleli nějakou akci?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, spoluobčane,
s paní Evou Jurinovou jsme se potkali kdysi na jedné akci v Praze, ale v Sadské jsem ji ještě nepotkal, tak snad někdy...
DOTAZ: Dobrý den, jaké písničky hrajete na koncertech?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Josefe,
na festivalech hrajeme retrospektivu bratrových hitů, ale pro samostatné koncerty jsme připravili speciální akustický program vycházející z poslední desky Mezi svými doplněný baladami např Jorika, Dítě snů, Lady Jane, Podej mi ruku a prijdem Václavák, Jsem, Kdo vchází do tvých snů a další.
DOTAZ: Jaké to je, když člověka všichni znají? Dávají se s vámi lidé do řeči, když vás někde potkají? Vzpomenete si na nějaké hezké setkání s někým, kdo na vás ve vašem životě nejvíc zapůsobil?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Vašku,
někdy to je nepříjemné, to když se vám zrovna přihodí něco, co byste byl rád, aby nikdo nevěděl. Ale rád potkávám lidi a nevadí mi, když se dají se mnou do řeči. Když jedeme s bratrem metrem, bývá někdy i dost veselo. Lidí, na které rád vzpomínám, je spoustu. Nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněl.
DOTAZ: Dobrý den, doufám, že ještě stihnu odpověď... Mám mezi muzikanty mnoho přátel a mnozí z nich se hudbou nejsou schopni dnes uživit. jak jste na tom vy? nemusíte hledat také nějaké další "kšefty"? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Františku,
muzikou se živím 44 let. Přesto, že jsem důchodce, tak mám muzikantské práce docela hodně. Začínající kapely to mají asi těžší, ale to my jsme na tom byli v začátcích stejně. Člověk musí být dobrý a musí mít i trochu toho pověstného štěstíčka. Takže přeji všem hodně štěstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT