V uplynulých dvou pandemických letech se slova vakcíny a očkování začala skloňovat častěji, než kdy předtím. Ohledně vakcín se mluvilo zejména o jejich účinnosti. Co ale přesně tento číselný údaj znamená a jak mu rozumět? Tomuto dotazu se věnuje další, v pořadí šestadvacátý díl pravidelného seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Různé vakcíny (nejen proti covidu, ale i jiným nemocem), mají různou účinnost. Dá se ale říct, co dané číslo vyjadřuje. „Účinnost vakcíny obecně je její schopnost zabránit vzniku infekčního onemocnění způsobeného mikroorganismem, proti kterému je vakcinace indikována. Pokud je účinnost devadesát procent, tak se u devadesáti procent očkovaných nákaze zabrání, u deseti nikoliv,“ vysvětluje pro Deník přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petr Husa.

100 otázek a odpovědí100 otázek a odpovědíZdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

Žádná vakcinace na světě podle něj nemá stoprocentní účinnost. Jak ale uvádí webové stránky České vakcinologické společnosti, účinnost řady současných vakcín je nad devadesát procent, a v některých případech i devětadevadesát procent.

Byť se každý člověk za život setká minimálně s vakcínami, jejichž aplikace je povinná, těmi nejdiskutovanějšími jsou bezesporu proticovidové, představené v uplynulých dvou letech. „U vakcín proti covidu se zpravidla hodnotí procento zábrany vzniku těžkých forem onemocnění, které vedou k nutnosti hospitalizace, pobytu na jednotkách intenzivní péče a úmrtí. Je to proto, že jde o novou nákazu s pandemickým šířením a hlavní je zabránit těžkým formám onemocnění, které vedou k zátěži zdravotních systémů. U jednotlivých vakcín proti covidu je to dáno i designem klinických studií, které hodnotily účinnost vakcín,“ doplňuje přednosta Husa.