Podle policistů žena nepostupovala podle návodu na přípravku a místnost neodvětrala. U ženy tak zřejmě došlo k alergické reakci, následnému anafylaktickému šoku, který měl tragické následky.

Místní žena byla chovatelkou psů, měla v obci chovnou stanici. Místní ji znali jako milovnici zvířat a také jako matku šestiletého syna. Zpráva o jejím úmrtí vyvolala řadu dohadů a otázek. Podle dostupných informací žena použila sprej proti hmyzu 23. července. Vzápětí měla dýchací obtíže a zavolala si na pomoc záchrannou službu. Ta dorazila a záchranáři poskytli ženě první pomoc. Když se jí ulevilo, z místa odjeli.

Bohužel stav chovatelky psů se opět zhoršil a následoval její transport do kolínské nemocnice. V ní po několika hodinách zemřela. Případu se ujali policisté a byla nařízena pitva, která měla určit přesnou příčinu úmrtí. Výsledky pitvy oznámila policejní mluvčí Petra Potočná. „Příčinou smrti bylo udušení, ke kterému došlo s největší pravděpodobností v důsledku reakce organismu na vdechnutí insekticidního přípravku,“ uvedla policistka.

Výsledky vyšetřování hovoří o tom, že na smrti ženy nemá podíl žádná další osoba. Podle policistů žena nedodržela pokyny uvedené na obalu spreje. „Žena použila přípravek v rozporu se správnou aplikací, která je uvedena na každém obalu insekticidního přípravku. To znamená místnost po použití spreje opustit a poté řádně vyvětrat,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Nikdo další nebude kvůli této situaci vyšetřován. „Z naší strany bylo prověřování ukončeno a spisový materiál odložen, protože nebylo zjištěno, že by se na smrti ženy podílela další osoba,“ doplnila Petra Potočná.

Anafylaktický šok

Podle odborníků mohou být podobné tragédie důsledkem anafylaktického šoku. Ten způsobí nadýchání se toxinů z přípravku a následná alergická reakce. Ta může individuální. Zatímco u některých lidí vyvolá například jen pár kýchnutí, u jiných může způsobit vážné komplikace spojené s potížemi dýchání a v krajním případě i smrt. To se pravděpodobně stalo v právě popisovaném případě.

Řada insekticidů má na svých obalech důrazná varování a návody na použití, které varují před možnými nebezpečnými účinky. „Při manipulaci s těmito látkami je nutno se přesně držet přiloženého návodu k použití včetně všech bezpečnostních opatření. Návod k provedení první pomoci je nutno nastudovat předem a před prací se zařídit tak, aby v případě nutnosti mohla být první pomoc poskytnuta ihned. Děti do kontaktu s těmito látkami přijít nesmějí,“ varují odborníci.