Kočka jel časně ráno po dálnici v protisměru a při šílené jízdě zabil protijedoucího řidiče dodávky i sebe. Nymburský deník podle neoficiálních informací zjistil, že toxikologické testy prokázaly přítomnost alkoholu i drog v těle viníka.

Tyto informace podporuje i fakt, že policisté v těchto dnech případ překvalifikovali. „Máme dobře zmapovaný způsob jeho jízdy. Policisté překvalifikovali případ z přečinu usmrcení z nedbalosti na zločin obecného ohrožení. V tomto případě je sazba od 8 do 15 let,“ řekl nymburský státní zástupce Ludvík Lukáš.

To, zda toxikologické testy prokázaly přítomnost alkoholu nebo drog u Jana Kočky, nechtěl komentovat. „Případ si převzali krajští vyšetřovatelé a nově jej dozoruje krajské státní zastupitelství. Já už se k této otázce nebudu vyjadřovat,“ řekl Lukáš.

S krajským státním zastupitelstvím se nám v úterý nepodařilo spojit. 

Případ se zcela výjimečně se před několika týdny rozhodlo komentovat nymburské okresní zastupitelství, ačkoliv u podobných nehod to běžně činí policisté. Lze jen spekulovat proč.

Ačkoliv se tedy policisté zabývají případem dál, už nyní je jasné, že po došetření bude případ odložen a na soud nedojde. Viník nehodu nepřežil. „Je však nutné uvést správnou kvalifikaci kvůli prevenci. Aby šoféři věděli, že takto se opravdu jezdit nemá,“ doplnil nymburský státní zástupce.

Připomeňme si, co tehdy ve státní svátek 28. září na dálnici D11 časně ráno odehrálo. Luxusní Mercedes osmadvacetiletého Jana Kočky jel po dálnici od Prahy ve směru na Hradec Králové po třetí hodině ranní. První oznámení o nehodě policii přišlo ve 3.31. Mercedes měl při předjíždění urazit jinému vozu zrcátko a z místa nehody ujel. Už tato první kolize naznačovala, že s řidičem za volantem Mercedesu není všechno v pořádku. Co se však stalo vzápětí, zatím nikdo nedokáže racionálně vysvětlit. Mercedes sjel z dálnice na exitu u Vrbové Lhoty, na místě se otočil a stejným exitem se na dálnici vrátil a ve stejném pruhu se vydal do protisměru, směrem na Prahu.

Šílená jízda trvala téměř dva kilometry a skončila srážkou. V protisměru jedoucí vůz v plné rychlosti narazil do nákladního auta, kterým měla být po upřesnění větší skříňová dodávka. Tu řídil shodou okolností rovněž osmadvacetiletý muž. Náraz byl tak prudký, že oba řidiče vymrštil z aut. Výsledky soudní pitvy u obou mužů prokázaly, že oba zemřeli na vážná poranění hlavy a utrpěli řadu dalších zranění. Z obou aut vyšlehly plameny, které dodávku i Mercedes kompletně zničily.