Jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. Taková je bilance vážné dopravní nehody, která se stala v úterý ráno nedaleko Dymokur na hlavním tahu na Jičín.

Tříčlenná posádka vozu peugeot zastavila u krajnice kvůlivýměně levého zadního kola. "Ve stejném směru projíždělonákladní auto Iveco. Todva členy posádkyzachytilo," popsala nehodu policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Bohužel, čtyřiašedesátiletému muži z Plzeňska už nebylo pomoci, zemřel okamžitě. "Ještě před příjezdem záchranné služby podlehl devastujícímu poranění hlavy. Druhý muž utrpěl mnohočetná těžká poranění pánve, břicha a dolní končetiny. Jeho stav je vážný, je v ohrožení života," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Podle dostupných informací muž minimálně o dolní končetinu přijde. Těžce zraněnému muži je dvaasedmdesát let.

Podle policejních informací byli ve voze tři muži z Plzeňska, kteří se společně vydali na výlet. "Muž, který zemřel a těžce zraněný kolega podle našich informací nebyli v příbuzenském vztahu," řekl policejní rada František Kuneš, který tak vyvrátil prvotní spekulace.

Podle svědků, kteří byli v době nehody na místě, se dvaašedesátiletý řidič kamionu nevyhýbal žádnému protijedoucímu vozu.Šofér je po události v šoku. "Nevím, jak se to stalo. Jezdím přes čtyřicet let a nikdy se mi taková věc nepřihodila," řekltěsně po nehodě.

Otázkou zůstává, kdo za nehodu může. "Každopádně posádka peugeotu neměla před vozem výstražný trojúhelník. Další okolnosti však budou předmětem dalšího šetření," řekl vedoucí Dopravního inspektorátu v Nymburce Josef Ulrich.

Policisté zahájili úkony proti řidiči nákladního vozu. "Byly zahájeny úkony ve věci ublížení na zdraví z nedbalosti a usmrcení z nedbalosti," řekla Tuzarová. Pokud se jednalo o profesionálního řidiče ve službě, hrozí mu podle zákona až šestiletý pobyt ve vězení. Pokud by se nejednalo o profesionálního šoféra, hrozí poloviční trest.

Zraněna matka s kojencem v kočáru

Po páté odpolední došlo k další vážné nehodě, tentokrát v Krchlebích na hlavním boleslavském tahu. V tomto případě byla zraněna mladá maminka a bohužel i měsíční kojenec.

Nehoda se stala na přechodu pro chodce před prodejnou oděvů. Nehodu popsal řidič i svědci shodně. „Přijížděl jsem od Boleslavi, přede mnou jelo velmi pomalu auto, které zahnulo od Loučeně. Myslel jsem, že chce zaparkovat a chtěl jsem ho objet. Ženu s kočárkem jsem vůbec neviděl,“ popsal šofér, který má na předním skle svého auta po střetu „pavouka“.

Ačkoliv na místě vypadala situace tak, že žena s dítětem budou převezeny pouze na pozorování, zprávy od lékařů příliš povzbudivé nejsou. „Matka utpěla zhmoždění hlavy a krku a lékař měl podezření na krvácení do dutiny břišní. Měsíční kojenec má otřes mozku. Byli převezeni do nemocnice v Mladé Boleslavi,“ konstatovala Janečková. Řidič se na místě podrobil dechové zkoušce, která byla negativní.

Včerejšek tak pokazil relativně příznivé statistiky dopravní nehodovosti na Nymbursku v letošním roce. I s včerejší obětí už letos na silnicích Nymburska zemřeli tři lidé. V březnu tragicky zahynuli dva cyklisté.