Přímo na dopravním inspektorátu slouží několik policistek, které mají podobně jako usmrcená kolegyně 
z Brandýsa malé děti. „Takto razantní útok, jaký se odehrál o víkendu, zatím naštěstí neregistrujeme, i když také jsme zaznamenali případ, kdy stavěný řidič na policistku najížděl. Stalo se to před třemi lety na Dlouhopolsku u Městce Králové," vybavuje si vedoucí inspektorátu Josef Ulrich.

Tehdy chtěla hlídka zastavit přijíždějící osobák. Shodou okolností se jednalo o policistku, která chtěla dát autu pokyn k zastavení. „Dá se říci, že přímo na ni najížděl. Policistka však vytušila, že řidič nehodlá zastavit a včas uskočila ke krajnici. Auto bylo následně dostiženo, zastaveno 
a ukázalo se, že řidič měl platný zákaz řízení," popisuje událost Ulrich.

Jak vlastně policisté mají správně stavět auta a jsou nějak chráněni před případným útokem šílených řidičů? „Policista musí vstoupit do silnice, nemůže na šoféra jen tak mávnout od krajnice," vysvětluje šéf dopravky. Policista poté, co dá znamení stavěcím terčíkem, případně za tmy červeným světlem, vzápětí ustoupí ze silnice. „Samozřejmě se nedoporučuje policistům například bránit vlastním tělem při pokusu 
o újezd. Je na jejich uvážení, jak každou konkrétní situaci vyhodnotí," říká Ulrich.

Samotných újezdů před policejními hlídkami podle Ulricha v poslední době přibývá. „Zrovna nedávno jsme měli případ, kdy se řidič odmítl podrobit testu na drogy, začal ujíždět před hlídkou a skončilo to jeho nehodou přímo tady v Nymburce nedaleko Vesláku. Ale těch případů z poslední doby je více. Ujíždí řidiči, kteří vědí, že mají nějaký problém: buď jsou pod vlivem alkoholu nebo drog, případně mají vysloven zákaz řízení," vypočítává policista.

Paradoxně jsou však za neuposlechnutí výzvy policisty velmi malé až směšné tresty. „Pokud se nejedná o přímé najetí, ale například o objetí hlídky, pak se jedná pouze 
o přestupek. Stejně, jako když například nerozsvítí světla. 
V blokovém řízení může být řidiči za újezd před hlídkou uložena pokuta do dvou tisíc korun."

Pokud se ještě vrátíme 
k tragickému víkendovému případu od Kostelce, který má podle dosavadních informací
z médií na svědomí řidič pod vlivem amfetaminu, je pravdou, že přibývá kontrolovaných řidičů pod vlivem drog 
i na Nymbursku. „Nejsem si úplně jist, jestli je to dáno zvýšeným počtem kontrol nebo skutečně samotných řidičů opravdu razantně přibývá. Každopádně se dá říci, že se pomalu srovnávají počty řidičů pod vlivem alkoholu a pod vlivem drog," říká alarmující zprávu Ulrich.

A to ještě policejní hlídky provádí test na alkohol u všech zastavených řidičů, zatímco na drogy jen u těch, u nichž existuje podezření.

S tím souvisí i jedna pozitivní zpráva. Nymburští dopravní policisté mají letos obdržet nový přístroj, který má efektivněji a rychleji odhalit 
u řidičů přítomnost drog v těle. „Bude to digitální přístroj, který bude fungovat podobně jako přístroj měřící přítomnost alkoholu," doplňuje Ulrich.

Policisté mají vzhledem 
k víkendové tragédii povoleno v těchto dnech nosit na uniformě černé stužky jako symbol vyjádření soustrasti rodině usmrcené policistky. „My se k tomu samozřejmě také ještě nějak postavíme, policistům bude určitě umožněno přispět do některé ze sbírek pro rodinu policistky. Každopádně je to pro nás smutná zpráva, dotýká se nás to a chceme se k tomu ještě vyjádřit také za celý územní odbor," uzavřel vedoucí Dopravního inspektorátu v Nymburce Josef Ulrich.