Padající větve na projíždějící auta, nebezpečně nakloněné stromy nad silnicemi a domy i zkrat trafostanice v důsledku těžkého sněhu na elektrickém vedení.
To byly výjezdy hasičů od pondělního do úterního odpoledne, které si vyžádaly rozmary počasí na konci zimy. Celkem jich od půl šesté 
v pondělí večer do půl druhé 
v úterý odpoledne hasiči na Nymbursku zaznamenali 25.

V Nymburce začalo pršet už v pondělí krátce po poledni, později se déšť změnil v déšť se sněhem a nakonec v bílou chumelenici. A bohužel se vyplnila i ta část předpovědi, že půjde o velké množství mokrého a těžkého sněhu, který může působit komplikace především svojí vahou.

První výjezd zaznamenali hasiči v 17.28. „Jednalo se 
o dopravní nehodu na dálnici D11. Dále jsme vyjížděli k popadaným stromům na komunikacích, dvakrát spadly větve i na auta," řekl vedoucí směny HZS Nymburk Jiří Koníček.

Jednou z nejnebezpečnějších událostí celého večera byl pád větví na auto 
u nymburské železniční polikliniky. Naštěstí ani tato událost neměla vážnější následky a hasiči havárii zlikvidovali.

Na výjezdech byli jak profesionální jednotky z Nymburka a Poděbrad, tak řada jednotek dobrovolných hasičů.

Po osmé hodině vyrazili likvidovat spadlý strom, který ležel přes silnici nedaleko dálničního oddělení policie 
u Poříčan. Přesněji kousek za mostem, který vede nad dálnicí D11 u přípojky za Sadskou.

Asistovali u dalších stromů, které pod tíhou sněhu byly nebezpečně nakloněny buď nad silnicí, nebo dokonce hrozil pád na dům či na odstavená auta. To byl případ Hradištka po desáté večer, kde pádem na dům a auta hrozily dokonce dva stromy. Pádem do silnice hrozil i strom u Osečka, kam hasiči zamířili v půl jedenácté večer.

Výjezdy trvaly i v první polovině úterý. „Je půl druhé odpoledne a právě vyráží náš žebřík k jedné z mateřských škol v Lysé, kde je hlášeno nebezpečí pádu zatížené větve," uvedl Koníček.

U některých výjezdů si hasiči vyžádali spolupráci policie. „Oproti běžným dnům jsme měli na operačním středisku hlášen více než dvojnásobek událostí," řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Přívaly sněhu podle informací Českých drah zastavily ve Středočeském kraji také dvě regionální železniční tratě. Ani jedna z nich však nebyla na Nymbursku a v okolí. V úterý dopoledne jezdily vlaky s menším zpožděním. Kolem desáté hodiny měl na poděbradském nádraží nejvyšší zpoždění jeden z rychlíků, který se opožďoval pouze o 15 minut.

Vedení kraje upozorňuje na aktuální nebezpečí vycházek do nebezpečných míst, které může trvat ještě několik dnů. Lidé by měli být opatrní nejen při využívání silnic, ale také při pěších cestách do lesa, parků či pod místy, kde hrozí sesuv sněhu či ledu ze střech. „Pokud se v některé části kraje udrží sněhová pokrývka déle a nebezpečí úrazu způsobené pádem zledovatělého sněhu nebo zlomených a vyvrácených stromů v lesích bude trvat, předpokládáme, že uplatní svoji kompetenci příslušná obec s rozšířenou působností a občany na toto nebezpečí upozorní. I tak bych apeloval na občany, aby byli při svých cestách obezřetní 
a zbytečně neriskovali úraz," řekl hejtman Miloš Petera.

Podle regionální předpovědi přímo pro Nymburk má zapršet ještě ve čtvrtek, sníh se už nečeká. Od pátku pak mají přijít jasné až polojasné dny 
s teplotami kolem 8 stupňů.