Ujet či odejít od dopravní nehody je trestuhodné.

Právě to se stalo při nehodě v Jiráskově ulici, a proto policie hledá svědky. Ať už ty náhodné, kolemjdoucí či jedoucí, tak případně i ty, kteří byli posádkou vozu, který nehodu způsobil.

K nehodě došlo minulý čtvrtek ve dvě odpoledne v Jiráskově ulici před prodejnou mobilního operátora. „Dvaašedesátiletá cyklistka jela ve vyznačeném pruhu pro cyklisty. Před ní, za jiným vozem a před křižovatkou zastavil osobní vůz. Velmi pravděpodobně šlo o šedý Opel. V tu chvíli spolujezdec otevřel dveře před přijíždějící cyklistkou. Došlo ke střetu a pádu z kola," řekla policejní mluvčí Věra Žídková.

Spolujezdec, který měl patrně v úmyslu na místě vystoupit, sice nejprve pomohl ženě vstát, nicméně pak z místa odešel. „Řidič šedého Opelu z místa nehody ujel," doplnila Žídková.

Cyklista utrpěla lehké zranění. Podle dostupných informací má pohmožděná záda a po nehodě skončila v nemocnici.

Hledají se svědci

Policisté proto žádají případné svědky, aby se policistům ozvali. „Nejdůležitějšími svědky jsou samozřejmě řidič a spolujezdec ze zmíněného šedého Opelu, které tímto také vyzýváme, aby se přihlásili buď přímo dopravním policistům v Nymburce nebo na linku 158," uvedla policejní mluvčí.

Po nehodě byl u cyklistky vyloučen alkohol, u řidiče a spolujezdce kontrola z pochopitelných důvodů nebyla provedena. Škoda na bicyklu byla vyčíslena na 2 tisíce korun.

Nehody, od kterých řidiči ujedou, nejsou na Nymbursku zase tak výjimečnou záležitostí. Pravdou je, že nejčastějšími prohřešky v tomto smyslu jsou nehody, při nichž například auto nabourá do pevné překážky (mostku, plotu 
u domu) a pak z místa odjede. Ale jsou i tragické případy, kdy dojde ke sražení cyklisty 
a řidič bez poskytnutí pomoci z místa ujede. O patrně nejznámějším případu na Nymbursku z posledních let si přečtěte dále.

TAXIKÁŘ SRAZIL CYKLISTKU, KTERÁ V NEMOCNICI ZEMŘELA

Rozsudek nad taxikářem, který měl v létě roku 2007 u Sadské srazit důchodkyni vedoucí kolo a od nehody ujet, vynesl nymburský soud v květnu 2009. Muž dostal čtyřletý nepodmíněný trest.

Šlo o případ šestapadesátiletého taxikáře z Prahy, který má na svědomí smrt sedmasedmdesátileté důchodkyně. Soudce Václav Krejčík vynesl verdikt: muž byl odsouzen na čtyři roky do vězení, šest let nesměl řídit a zaplatil odškodné a zdravotní pojištění v řádech statisíců korun.

Případ se odehrál v červenci roku 2007. Muž měl tehdy sedět za volantem Fiatu Tempra a na silnici mezi Sadskou a Hradištkem srazit důchodkyni, která u krajnice vedla kolo. Od nehody pak ujel, aniž by ženě jakkoliv pomohl. Žena po několika dnech v nemocnici zemřela.

Taxikář svoji vinu do konce hlavního líčení odmítal a trval na tom, že se jedná o omyl. Tomu ale soud neuvěřil. „K dispozici máme fotodokumentaci, posudek znalce, stopy barvy od kola na autě a v neposlední řadě výpovědi svědků," uvedl soudce Václav Krejčík.

Právě výpověď svědků byla jednou z klíčových záležitostí. Celou nehodu totiž viděli dva lidé v autě jedoucím za nebezpečným fiatem. Ačkoliv nedokázali jednoznačně určit, že jeho řidičem byl právě obžalovaný, fyzickou podobu připustili.

Navíc byl telefonní signál taxikáře v době nehody zachycen právě na Nymbursku. Také začátek poznávací značky, kterou si svědci zapamatovali, se shodoval s číslem na taxikářově autě.