Od minulého týdne je vystaven trestnímu stíhání a obviněn osmnáctiletý mladík, který v září loňského roku zavinil nehodu u Sokolče. Při ní přišla o život jeho osmnáctiletá spolužačka sedící na zadním sedadle.

Znalci potvrdili, že se nehoda stala tak, jak policisté už několik hodin po nehodě předpokládali. Jediným viníkem je nezkušený řidič, který jel nepřiměřenou rychlostí a nezvládl řízení Renaultu Laguna.

Připomeňme si smutné okamžiky, které se staly 10. září před druhou odpolední na trase mezi Poděbrady a Sokolčí.

V renaultu mířili do Sokolče tři osmnáctiletí spolužáci. Vpředu v autě dva chlapci, vzadu dívka z Poděbrad. „Na přímém úseku silnice po projetí levotočivé zatáčky osmnáctiletý řidič nepřizpůsobil rychlost, dostal smyk, vyjel vpravo mimo silnici a narazil do betonového mostku a do stromu,“ popsala nehodu policejní mluvčí Petra Potočná.

Vzhledem k nárazům a deformaci auta neměla dívka na zadním sedadle šanci přežít. „Ani přivolaný lékař záchranné služby už jí nemohl pomoci a byl nucen konstatovat smrt,“ uvedla Potočná.

Lehce zraněn byl i spolujezdec vedle řidiče. Bez zranění vyvázl řidič.

Na místo museli dorazit hasiči, kteří posádku z auta dostávali za pomoci speciální techniky a vyřezávání kusů vozu.

Silnice byla celé odpoledne uzavřena. Až večer odtahová služba zlikvidovala trosky auta, které bylo bohužel pro studentku z Poděbrad osudné.

Příčinu a celý děj nehody zkoumali znalci, kteří až do minulého týdne sesetavovali odborné posudky, na jejichž základě byla řidiči doručena zpráva o jeho trestním stíhání. „Osmnáctiletý mladík byl obviněn ze spáchání zločinu usmrcení z nedbalosti. Za to mu hrozí trest v rozmezí od jednoho do šesti let,“ řekla policejní mluvčí.

Kritický úsek

Ač úsek za Poděbrady při výjezdu na Kolín na první pohled vypadá jednoznačně a přehledně, loni se v úseku několika set metrů právě v těchto místech staly tři nejtragičtější dopravní nehody. Tři dny před popisovanou událostí za nadjezdem na Sokoleč se stala nehoda na rovném úseku v Přední Lhotě, tedy necelý kilometr od místa, kde zemřela dívka z Poděbrad.

Také na rovném úseku nezvládl svůj stroj motorkář, který po pádu vjel pod protijedoucí auto. I přes okamžitý transport vrtulníkem do jedné z pražských nemocnic několik hodin po nehodě zemřel.

A vůbec nejtragičtější nehoda, která je zatím stále předmětem posuzování znalců, se stala 21. listopadu hned za kruhovým objezdem ve směru na Kolín. Čelně se střetly dva osobní vozy, opel a citroen. Opel byl obsazen třemi dospělými a dvěma dětmi, které bohužel nehodu nepřežily. Vážně byl zraněn manželský pár v protijedoucím citroenu. V současné době jsou už propuštěni z nemocnice a zotavují se z následků bouračky.