Lázeňským městem otřásla nedělní tragédie, při níž přišel o život školák, kterému by přesně dnes bylo dvanáct let. Všichni se teď ptají, zda je za tragédii někdo odpovědný.

Co se stalo

Připomeňme si, co se vlastně v neděli kolem páté odpolední na hřišti za Základní školou TGM odehrálo. Tři kluci si kopali fotbálek. Míč ale vletěl do okna budovy za bránou, v které je trafostanice. Jeden ze školáků po hromosvodu vyšplhal a vlezl dovnitř.

Pak se ozvala jen obrovská rána. V trafostanici je napětí o síle 22 tisíc voltů. „Chlapec byl zasažen elektřinou,“ potvrdila bezprostředně po události policejní mluvčí Petra Potočná.

Na místo vyjeli záchranáři a byl přivolán i vrtulník. Bohužel zbytečně. „Po více než hodinové resuscitaci došlo k úmrtí, vrtulník odletěl prázdný,“ řekla mluvčí záchranky Tereza Janečková.

Na místě zůstali zdrcení a plačící kamarádi. Nikdo nechápal, že smrt přišla tak nečekaně.

ČEZ: budova byla zabezpečena

Okamžitě se vyrojily otázky, jestli za smrt školáka není někdo zodpovědný. Je školní hřiště dobře zabezpečené? „Pozemek hřiště patří městu, budova trafostanice firmě ČEZ. My jsme neměli možnost nějak lépe budovu zabezpečit. Pravdou je, že děti lezli pro míč na střechu běžně. Náš školník už ČEZ na špatné zabezpečení asi před rokem upozorňoval, ale bez výsledku,“ řekl ředitel Základní školy TGM Jindřich Monček.

Firma ČEZ však důrazně pochybení odmítá. „Zatím naši bezpečnostní technici zjišťují okolnosti. Budova však byla zabezpečena podle platných norem,“ říká mluvčí společnosti ČEZ Martin Pavlíček.

Podle jeho slov jsou okna výše, než ve čtyřmetrové výšce, a to údajně předpisům neodporuje. „Navíc se chlapec do objektu dostal dost nestandardní cestou,“ doplnil mluvčí ČEZu.

Starosta města Jozef Ďučanský ale o možné odpovědnosti firmy uvažuje. „Podle mého mínění by se o zabezpečení budovy měl postarat vlastník, tedy v tomto případě firma ČEZ,“ řekl Ďurčanský.

Případem se pochopitelně zabývá také policie. „Byly zahájeny úkony pro zahájení trestního řízení kvůli usmrcení z nedbalosti,“ potvrdila policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Na škole vlaje černá vlajka

Na budově Základní školy Na Valech, kam do šesté třídy školák chodil, zavlála včera černá vlajka. Spolužáky i učiteli nečekaná tragédie otřásla.

Podle odborníků se chlapec nemusel ani ničeho dotknout, aby byl zasažen elektrickým proudem. „Pokud je osoba suchá, může dostat zásah až třicet centimetrů od zařízení. V případě, že je osoba mokrá, a dá se spekulovat, že byl chlapec zpocený, může jej zasáhnout až do vzdálenosti jednoho metru,“ uvedl technik, který si nepřál být jmenován.

Vyšetřování se zřejmě protáhne na dny až týdny.