Nehoda byla ohlášena ve čtvrt na osm večer. „Řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy a po vyjetí ze silnice narazil do kolejového svršku,“ řekl vrchní komisař Tomáš Svoboda. Podle informací zdravotních záchranářů dostalo auto smyk.

Ačkoliv Renault řízený osmnáctiletým mladíkem byl po nehodě ošklivě pomuchlán, samotný řidič vyvázl relativně dobře. „I přes hrozivě vypadající vrak auta se mladý řidič z vozu dostal sám a utrpěl pouze lehké poranění. Záchranáři byl ošetřen a přepraven do nymburské nemocnice,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Auto z kolejiště dostali svědci

Vůz ale zůstal v kolejišti. Pokud by v krátkém časovém úseku místem projížděl vlak, hrozila další kolize s možnými následky pro cestující vlakem. Tomu však pohotově zabránili místní. Vozidlo se podařilo mimo profil trati dostat všímavým lidem ještě před příjezdem složek Integrované záchranné služby. Kromě toho byl také okamžitě zastaven provoz na příslušné trati. „Provoz byl zastaven na 15 minut,“ upřesnil Tomáš Svoboda.

Na místo dorazili i nymburští drážní hasiči. Situaci popsal jejich velitel Jiří Zima. „Naše jednotka převzala událost, provedla průzkum, posyp úniku provozních kapalin sorbentem sypkým, pořídila fotodokumentaci a povolala pracovníky k přeměření parametrů kolejí a kolejiště. Po přeměření byl obnoven provoz a jednotka se vrátila na základnu,“ konstatoval Jiří Zima.

Případ „chcíplé“ avie

Střety vlaků a aut se v drtivé většině odehrávají na železničních přejezdech. Téměř neuvěřitelná nehoda se stala před pěti lety v zimě. Řidič vozidla značky Avia projížděl tehdy dopoledne přes železniční přejezd u Kostomlat v místě zvaném Duběnkov. Podle jeho výpovědi auto náhle zastavilo a opakovaně nešlo nastartovat. Bohužel právě v okamžiku, kdy se nacházelo na železničním přejezdu. Chvíli poté se spustilo signalizační a světelné zařízení přejezdu a závory spadly dolů.

Šofér se pokusil srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu zabránit. „Vydal se ve směru proti přijíždějícímu vlaku, aby strojvedoucího upozornil na překážku v kolejišti. Přesto došlo k nárazu rychlíku do vozidla,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Fotogalerie: Nehoda na přejezdu u Kostomlat

Při střetu nebyl nikdo zraněn, celkové škody přesáhly čtvrt milionu korun. Případ kriminalisté šetřili jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti, kde je trestní sazba stanovena až na dva roky.

Čekalo se na zásadní posudek z oboru strojírenství, který měl verzi řidiče o náhlé technické závadě potvrdit nebo vyvrátit. „V rámci posudku z odvětví poznání technického stavu vozidla bylo zjištěno, že na Avii došlo k prasknutí pružiny pístu čerpadla. Šlo o náhlou závadu, v jejímž důsledku došlo k zastavení dodávky paliva do vstřikovacího čerpadla, motor se zastavil a nebylo možné jej nastartovat,“ uvedla Potočná. Při běžné údržbě nemohl řidič závadu poznat. Kriminalistům tak zbylo jen jediné, případ odložit.