Středa kolem osmé ráno. Před budovou policejního ředitelství přistává záchranářský vrtulník. Přiletěl pro padesátiletou cyklistku, která je ve vážném stavu po střetu s popelářským vozem. Ke kolizi došlo ve chvíli, kdy popelářský vůz odbočoval ze Zbožské do Nerudovy ulice vedle bazénu.

„Cyklistka utrpěla vážná zranění a byl přivolán záchranářský vrtulník, který ji ve vážném stavu transportoval do střešovické nemocnice,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná. Po nehodě zůstalo jízdní kolo zdemolované pod levým předním kolem popelářského vozu, na místě byly i znatelné krvavé stopy. Příčiny a další okolnosti se stále vyšetřují.

Aktuální vážná nehoda demonstruje letošní nárůst nehod a také vážnější následky. „Je to tak, počet nehod se zvyšuje a s tím i jejich dopady. Letos již registrujeme 631 nehod, což je oproti loňsku znatelný nárůst,“ řekl Josef Ulrich, vedoucí dopravního inspektorátu v Nymburce.

Pokud se budeme bavit o třech momentálně nejnebezpečnějších úsecích, asi bude řada nejen motoristů překvapena. Na prvním místě sice zůstává pro řidiče stále nevyzpytatelná jiřická zatáčka, kde se podle místních stane i několik nehod za týden. Podle odborníků je to kvůli její konstrukci a kraj, jemuž silnice patří, už slíbil, že zatáčka dozná výrazných stavebních úprav.

NEHODY V ROCE 2018
počet nehod - 631
usmrceno – 4 osoby
těžce zraněno – 8 osob
lehce zraněno – 244 osob
nehody s alkoholem - 24

Druhým nebezpečným úsekem je pak silnice za sjezdem z dálnice D 11 nedaleko Žehuně. Také v tomto místě bylo v poslední době zaznamenáno několik nehod.

Ovšem místo, ze kterého je hlášen absolutně největší počet nehod, asi vyrazí dech všem: parkoviště u poděbradského Tesca. „Na tomto místě se nestávají vážné nehody, většinou jde o drobné střety při couvání nebo parkování. Nicméně jejich počet je nezvykle velký,“ uvedla Potočná.

Ani další čísla nevzbuzují optimismus. Z celkového počtu 631 nehod se jich 24 stalo v době, kdy byl některý z účastníků pod vlivem alkoholu. Za 290 dnů, které už uplynuly z tohoto roku, bylo při nehodách lehce zraněno 244 lidí. Každý si dokáže spočítat, že v průměru téměř každý den je někdo při nehodě zraněn. K tomu je třeba připočíst 8 těžce zraněných.

Kolonka úmrtí je trochu matoucí. Dopravní inspektorát eviduje události na silnicích Nymburska mimo dálnici D11. Tu má v gesci dálniční policie. Pokud však budeme brát počet mrtvých včetně dálnice D11, tedy její nymburské části, pak zjistíme, že letos zemřeli už 4 lidé.

Přičemž poslední tragickou nehodu právě na dálnici mají mnozí v čerstvé paměti. Stala se na státní svátek 28. září a na svědomí ji má člen kolotočářské rodiny Jan Kočka. Ten se se svým luxusním mercedesem v časných ranních hodinách řítil ve směru od Prahy na Hradec Králové. Při předjíždění nejprve jednomu vozu urazil zrcátko. Poté sjel na sjezdu u Vrbové Lhoty, na přivaděči se otočil a vjel na dálnici v protisměru. Tedy v pruhu do Hradce jel opačným směrem na Prahu. Po necelých dvou kilometrech se členě srazil se skříňovou dodávkou. Náraz byl tak prudký, že oba řidiče vymrštil z aut a oba byli na místě mrtví. Jejich auta pak během několika minut zničily plameny.

Kriminalisté, kteří nehodu vyšetřují, nařídili pitvu a toxikologické testy, které by měly určit, zda byl Kočka pod vlivem alkoholu nebo jiných látek. Výsledky těchto testů policisté získají obvykle tři týdny po nehodě. „V tuto chvíli ještě výsledky pitvy a toxikologických testů nemáme, čekáme na celý balíček. Ve vyšetřování nehody tak zatím nenastal žádný posun,“ řekl policejní rada Marek Šmíd.