Jeden mrtvý a žádné vážné zranění. To je bilance nehodovosti za duben na nymburských silnicích. Když k tomu přidáme pouhých 45 hlášených nehod, mohou být dopraváci zatím spokojení.

Při porovnání loňského a letošního roku je rozdíl opravdu markantní. Už několikrát bylo zdůrazněno, že hlavní podíl na tom má změna zákona, podle kterého není nutné za patřičných okolností hlásit nehody s menší hmotnou škodu, než je 100 tisíc. Přesto: za první čtvrtletí loňského roku bylo hlášeno 442 nehod, letos jen 225. Což je polovina.

Jen v dubnu bylo loni 104 nehod, jeden mrtvý a šest těžce zraněných. Jedna oběť je ve statistikách bohužel i letos, nula je však na kontě vážných zranění.

Jediná tragická nehoda se stala v sobotu 11. dubna večer u Loučeně. Podle informací policie šlo o třicetiletého muže z Nymburska. „Řidič zřejmě nepřizpůsobil jízdu svým schopnostem a stavu vozovky a ve vyšší rychlosti řízení svého vozu nezvládl,“ konstatovala policejní mluvčí Petra Potočná.
Poté se jeho auto dostalo vpravo ze silnice do příkopu. Řidič vylétl z auta ven. Měl těžká zranění, která nebyla slučitelná se životem. Na místo záchranku volal muž, který byl zřejmě svědkem nehody a do příjezdu záchranářů prováděl u těžce zraněného laickou resuscitaci. Záchranáři ale po příjezdu konstatovali u těžce zraněného úmrtí.

V kolonce úmrtí ani vážná zranění se zatím neobjevil žádný z motorkářů. Ačkoliv první excesy už mají za sebou. „Už jsme byli tuším u tří nehod, kdy například motocykl skončil v poli. Zatím se ale naštěstí vše obešlo bez vážnějších následků,“ uvedl šéf nymburské dopravky Josef Ulrich.

Právě motorkáři nahánějí z pohledu bezpečných silnic zatím asi nejvíce hrůzy. Stačí připomenout loňské léto, kdy během jedné podvečerní hodiny zemřeli na různých místech Nymburska hned dva motorkáři. Jeden má pomníček na trase mezi Nymburkem a Kostomlaty, druhý pak patří městskému policistovi z Kolína a je za Odřepsy ve směru na Vlkov pod Oškobrhem.

Zpět do současnosti, respektive ke čtvrtletní statistice nehodovosti. Možná trochu překvapivě se jako zatím nejnebezpečnější úsek silnice na Nymbursku jeví výpadovka na Jičín od kruháku v Choťánkách. „Není tam nějak extra příliš nehod, ale mají vážné následky. Letos jsme tam zaznamenali už dvě úmrtí,“ konstatoval Ulrich.

Nehodovost na Nymbursku ve srovnání za letošní a loňské první čtvrtletí

rok 2009 2008

celkový počet nehod 225 442
těžce zraněno 43
lehce zraněno 76 99
hmotná škoda (v mil. Kč) 19, 4 27,8
alkohol 24 31

Zdroj: Dopravní inspektorát Nymburk