„Byl jsem s kamarády u stánku s občerstvením, když projelo Pendolino. Najednou někdo křičel, že porazilo ženu. Rozběhl jsem se na místo. Paní měla ujetou nohu a rozdrcený hrudník, všude krev, v tu chvíli nevíte, co dělat dřív. Vyndal jsem ji zubní protézu a začal ji dávat umělé dýchání. Záchranáři mi pak řekli, že jsem udělal vše, co v danou chvíli šlo“. uvedl Petr Zelený z Dobřichova.

Na místě zasahovali i lékaři. „Jednalo se o sedmaosmdesátiletou ženu. Na místě svým zraněním podlehla,“ uvedla Tereza Janečková ze středočeské záchranky.

Přihlížející tragické události podle svých slov seniorku znali. „Byla zdejší. Chodila takto přes dráhu často. Měla francouzské hole. Je to neštěstí,“ uvedl starší muž. Rychlovlak jedoucí z Prahy do Ostravy podle něj troubil daleko před místem srážky. „Slyšel jsem troubení, tak jsem se otočil a viděl jsem, jak přechází přes kolejiště žena o holích. Věděl jsem, že je zle,“ popsal další muž.

To potvrzuje i mluvčí Českých drah. „Strojvůdce použil zvukové výstrahy, použil rychlobrzdu, ale stroj dokázal zpomalit ze 160 km/h jen na 120 km/h. Starší žena, která si krátila cestu přes služební přechod i přes výslovný zákaz, tak utrpěla smrtelná zranění,“ potvrdil Ondřej Kubala, mluvčí ČD. Podle jeho slov nebyla touto nehodou výrazně zpomalena doprava, jelikož se dalo projet na druhé koleji do Kolína a nejednalo se o dopravní špičku. Samotné Pendolino bylo zpožděno o 70 minut a škoda byla vyčíslena na 50 tisíc.

Zdeněk Holeček, Martin Petřík