119, 130, ale i 150. To všechno jsou rychlosti v kilometrech za hodinu, které v pátekpři dopravní akci naměřili policisté některým šoférům a motorkářům. Do boje s piráty silnic vyrazili posíleni o nové a účinné zbraně. Rychlost za jízdy měřil černý Volkswagen Passat vypůjčený i s posádkou z dálničního oddělení v Poříčanech, který může jet rychlostí až 280 kilometrů v hodině, a také motospojka na stroji, který nymburští dopraváci dostali před pár dny.
Akce byla zahájena úderem jedné hodiny odpoledne a trvala až do pozdních večerních hodin. „Nasazeno je 24 policistů, kteří jsou na stanovištích po celém okrese. Zaměřena je opravdu především na piráty silnic, ať už v autě nebo na motorkách,“ řekl šéf nymburské dopravky Josef Ulrich.

A policisté se opravdu nenudili. Hned v první hodině, kdy se černý volkswagen proháněl například po hradeckém tahu, zaměřil před sebou jedoucí mercedes. „Jede 139. Dovedeme ho k nejbližší hlídce,“ hlásila posádka volkswagenu. Stop dostal řidič mercedesu u odbočky na Opočnice.

Další silnicí, kde o šílence na dvou či čtyřech kolech nebyla nouze, byl jičínský tah. Tedy úsek silnice od kruháku u Choťánek přes Okřínek, Senice, Dymokury a Nouzov. Právě tato silnice je letos jednou z nejnebezpečnějších. Zahynuli na ní za první tři měsíce už dva lidé.

Policisté neměřili pouze rychlost. „Dáváme řidičům i dýchnout a kontrolujeme technický stav vozidel,“ upřesnil velitel akce vrchní komisař František Kuneš.

Na stanovištích na Okřínku a v Senicích měli kolem třetí hodiny co do činění s pěkně podrážděným pilotem. Zatímco na Okřínku mu policisté zakázali další jízdu, muž to nebral v potaz a pokračoval do Senic, kde byl odchycen podruhé. „To je šikana, normálně jste se na mě domluvili. Budu si stěžovat,“ vykřikoval chlapík na půl vesnice.

Pak se ovšem začaly dít věci ne nepodobné akcím ze seriálu Kobra 11. Řidič byl vyzván, aby auto odstavil na parkoviště před místním motorestem. Ten však skočil do svého pick–upu, začal ujíždět zpátky a u obchodu zahnul směrem na Poděbradská Blata a Pátek. Policisté však nelenili a okamžitě vyrazili za ním. Za pár minut byl řidič lapen potřetí a pravděpodobně ho to bude stát nejen doklady, ale i pěknou sumu peněz.

Kompletní výsledky akce vzhledem k jejímu trvání do nočních hodin přineseme v pondělí. V pátekdo půl šesté odpoledne však byla známá tato čísla: policisté rozdali celkem 61 pokut v celkové výši 80 tisíc korun. Do té doby zkontrolovali 149 aut a 31 motocyklů. Nejvyšší naměřená rychlost bylo rovných 150.