Čtyřicet pět hlášených nehod, ovšem bez smrtelného i vážného úrazu.

To jsou nejdůležitější údaje dubnové statistiky nymburských dopraváků. Lehce zraněných bylo ve čtvrtém měsíci celkem osmnáct.

Zajímavostí je, že pro řidiče je od začátku roku stále nejkritičtějším dnem kupodivu čtvrtek. Z celkového počtu letošních 147 nehod se jich ve čtvrtek stalo 32, naopak nejméně v sobotu, a to 13.

S rostoucími teplotami přibývá šoférů, kteří si před jízdou „lokli“. Roste také počet těch, kteří usednou za volant pod vlivem drog. „V těchto případech budeme nekompromisní,“ uvedl policejní rada František Kuneš.

V meziročním srovnání jsou na tom letos řidiči lépe než loni. kromě jednoho údaje, a to v kolonce úmrtí. Dvě březnové tragédie cyklistů tak zhoršují statistické údaje. Loni zemřel na nymburských silnicích první člověk až v červenci.

Ve všech ostatních ukazatelích se jeví řidiči jako ukázněnější. „Po čtyřech měsících loňského roku jsme zaznamenali o dvacet dvě nehody méně, než za stejné období letos. Těžce zraněno bylo letos zatím sedm lidí, loni touto dobou už sedmnáct,“ konstatuje šéf nymburské dopravky Josef Ulrich. Také škoda na autech je zatím nižší.

Nejčastější příčinou dopravních nehod zůstává nesprávný způsob jízdy, následuje nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

Nejnebezpečnějším silničním úsekem je boleslavský tah, na kterém se od začátku roku stalo už třináct nehod, což je téměř devět procent z celkového počtu nehod.

Pro zajímavost: kdysi vyhlášená „silnice smrti“, tedy hradecký tah, je naopak po otevření dalšího úseku D11 jednou z nejbezpečnějších silnic. Zatím na ní letos evidují pouze dvě nehody.