Hrdinství. Jinak nelze charakterizovat chování a reakci dvou lidí, 
v jejichž bezprostřední blízkosti se odehrála letos v červenci vážná nehoda s několika zraněnými.

Okamžité poskytnutí první pomoci, součinnost s dalšími svědky, kontaktování záchranky a spolupráce se záchranáři. To vše a něco navíc způsobilo, že patnáctiletý chlapec je v současnosti na rehabilitačním pobytu a podle aktuálních informací se co nevidět vrátí do školních lavic. Bez zásahu Veroniky Svobodové a Ondřeje Hrubého by se mezi své spolužáky už nikdy nevrátil.

Zachránci byli navrženi na titul Gentleman silnic Nymburským deníkem ve spolupráci s Územním odborem Police České republiky v Nymburce. Autorem projektu a jeho vyhlašovatelem je Česká pojišťovna.

Bývalá zdravotní sestra 
z chirurgie nymburské nemocnice žijící v Polabci a stavební inženýr toho času z Prahy odvyprávěli svůj pohled na hektickou situaci z 23. července. „Původně jsem jela do Pňova k jedné paní pro borůvky. Když jsem se vracela zpět 
k Osečku, viděla jsem, jak kamion vybočuje do protisměru, pak jsem slyšela jen řinčení skla a mrtvolné ticho, které se okamžitě rozhostilo," vyprávěla Veronika Svobodová.

Nehoda byla mnohem komplikovanější a nejvážněji zraněným byl patnáctiletý chlapec, který vyletěl ze zadní sedačky Škody Fabia a zůstal pod autem zaklíněný. „V tu chvíli už jen chrčel a sípal, byla pod ním kaluž krve. Podívala jsem se do auta a uviděla pohled matky, na který do smrti nezapomenu. Doteď mi to vhání slzy do očí," vyprávěla Svobodová.

Ondřej Hrubý přijel k nehodě z opačné strany, oba hrdinové se setkali až při vyprošťování chlapce z pod havarované škodovky. Hrubý nejprve vyprostil zaklíněného řidiče z dalšího havarovaného auta, z avie. Pak běžel pomoci paní Svobodové se zmíněným chlapcem. „Měl potíže s dýcháním. Naštěstí se mi podařilo sáhnout mu do úst a vytáhnout jazyk. Ještě tam měl krevní sraženinu. Po jejím odstranění se podařilo uvolnit dýchací cesty a chlapcova situace se zlepšila," vybavoval si Hrubý, který dodnes projíždí jednou týdně místem nehody a vždy mu naskakuje husí kůže.

Celá vyprávění obou hlavních aktérů čtěte v rozhovorech v zítřejším vydání.

Vedoucí Územního odboru policie v Nymburce Pavel Mareš poslouchal vyprávění se zatajeným dechem. „Mám 
k oběma oceněným jen slova úcty a respektu. Projevili mimořádnou duchapřítomnost
a bez jejich zásahu by následky nehody byly možná ty nejhorší," uvedl Mareš.

Podobně reagoval i zástupce regionálního ředitele České pojišťovny Martin Růžek. „Jsem rád, že žijí takoví lidé, jako vy. Osobně si nedokážu představit, jak bych v takové situaci reagoval já," řekl Růžek.

Základní fakta o nehodě u Osečka

Nehodu způsobil 23. července dopoledne řidič kamionu, který zřejmě za volantem usnul. „Řidič kamionu jedoucí ve směru na Kolín nezvládl řízení a ze zatím nezjištěných příčin přejel do protisměru. Tam narazil do boku projíždějící avie a následně se čelně střetl s dalším projíždějícím autem, kterým byla Škoda Fabia," popsala nehodu policejní mluvčí Petra Potočná. Právě posádka škodovky odnesla střet nejvíc. V autě seděly dvě ženy a dvě děti. „Patnáctiletý chlapec byl na místě resuscitován a později byl letecky transportován do motolské nemocnice," doplnila Potočná.

Podle mluvčí středočeské záchranky Terezy Janečkové chlapec utrpěl vážné poranění hlavy a byl v bezvědomí. Také další členka posádky auta skončila v pražské nemocnici. „Těžké zranění utrpěla také žena středního věku, která byla s úrazem dolních končetin, hrudníku a zad převezena do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," upřesnila mluvčí záchranky. Další čtyři účastníci nehody skončili se středně těžkými zraněními v kolínské a nymburské nemocnici.