Majáky, skřípění brzd, obrovská rychlost, najetí do policejního auta, nehoda po honičce. Řeč není o seriálu Kobra 11, ale o tom, co zažila hlídka dálniční policie v pátek při dopravní akci. Ironií osudu měla celá akce krycí jméno Cobra I/11.

Rumunský šílenec

Dálniční hlídka z Poříčan chtěla zastavit u podjezdu dálnice D11 u Starého Vestce BMW řízené čtyřiadvacetiletým Rumunem. V autě seděla také spolujezdkyně. Podle neoficiálních informací se mělo jednat o pár, který u silnice nabízel zboží a ty, kteří mu zastavili, pak okradl.

Dálniční hlídka auto předjela a zastavila. Po řidiči, který vystoupil a poodešel od auta, chtěla ukázat patřičné doklady. „Muž tvrdil, že má doklady v autě. Poté, co se k němu vrátil, nasedl do něj a začal ujíždět směrem na Starý Vestec,“ popsala první okamžiky honičky policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

V jednu chvíli však pronásledovaný šofér prudce šlápl na brzdu, auto otočil do protisměru a honička pokračovala ve směru na Kounice.

Policejní hlídce se podařilo auto předjet, zablokovali část silnice a doufali, že tím zoufalý pokus rumunského pilota skončí. Jenže… „Řidič BMW, i přesto, že měl kolem auta dost prostoru jej případně objet, narazil do pravé přední části policejního auta a pokračoval v ujíždění přes Kounice do Českého Brodu,“ uvedla Tuzarová.

Dálniční hlídka i s částečně nabouraným autem pronásledování nevzdala a pod majáky pokračovala ve stíhání piráta silnic.

Honička skončila v Českém Brodě. Tam řidič BMW nezvládl řízení a naboural. Údajně se nejednalo o nehodu s nějak vážnými následky, nicméně hlídka akčních dálničních policistů muže zadržela.

O víkendu jej policisté vyslýchali. Z kolika trestných činů bude nakonec šílenec za volantem obviněn, to ještě není jasné. „V tuto chvíli je podezřelý ze spáchaní trestného činu útoku na veřejného činitele,“ doplnila policejní mluvčí. Vzhledem k okolnostem případu se dá předpokládat, že nějaký čas za mřížemi rozhodně stráví.

Motorkář lapen u sportcentra

Další honička se odehrála přímo u Nymburka. Tentokrát ve složení motorkář versus policejní hlídka. „Dvaadvacetiletý motorkář nerespektoval pokynů policistů k zastavení a ujížděl jim na terénním motocyklu s falešnou espézetkou,“ řekl vrchní komisař František Kuneš, který celou dopraví akci koordinoval. Tentokrát však měla honička rychlý konec. Mladík byl dostižen a zadržen u nymburského sportovního centra. „Bylo mu sděleno podezření ze spáchání trestných činů řízení bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí,“ doplnil Kuneš.

Našli i hledaného

Celá akce Cobra I/11 trvala pět hodin a zúčastnilo se jí 20 policistů. Měřila se rychlost, dávalo se dýchnout a monitoroval se případný příjezd polských fanoušků před fotbalovým zápasem. Zapojen byl speciálně upravený dálniční Volkswagen Passat, policejní motocykl a ze vzduchu vše monitoroval policejní vrtulník.

Hlídky stihly zkontrolovat 260 vozidel, uloženo bylo 86 pokut v celkové výši 75 100 korun. „Kromě toho byla vypátrána také jedna osoba v celostátním pátrání,“ dodal Kuneš.