Žádný důvod 
k velkým oslavám, ovšem ani námět pro radikální řešení.

To lze vyčíst z žebříčku, který v těchto dnech zveřejnila Česká spořitelna ohledně takzvaného Indexu bezpečnosti. V kategorii okresních měst skončil mezi 59 městy Nymburk na 28. místě. Přitom před několika lety dokonce pořadí vévodil. „Je to relativní. Žebříček je hodnocení za první pololetí. To nedošlo v Nymburce při nehodách k žádnému úmrtí, na přechodech byli vážně zraněni dva chodci,” konstatoval vedoucí Dopravního inspektorátu v Nymburce Josef Ulrich.

Podle jeho slov je žebříček hodně ovlivněn počtem obyvatel. Ovšem nehody na přechodech nebere na lehkou váhu. „Je to jedna z našich priorit, zaměřit se na bezpečnost přechodů. Pravdou ovšem také je, že u podobných situací často hraje roli náhoda. V druhém případě vážného zranění si řidička auta tuším spletla pedály a místo brzdy šlápla na plyn,” říká Ulrich.

Jako vcelku bezpečné místo hodnotí Nymburk i řidiči. „Nevím o žádném místě, které by bylo vyloženě nebezpečné. Osobně znám mnohem horší města, kde je průjezd komplikovanější a průjezd skýtá větší možnost nehody,” říká dlouholetá řidička Johanka 
z Poděbrad.

Jak se vlastně index bezpečnosti vypočítává? „Index vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných osob při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztažené k počtu obyvatel daných měst,“ upřesnil způsob výpočtu indexu mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Podle jeho slov vychází Index bezpečnosti ze statistik Policie České republiky. Výsledek 9999,9 je nejlepší možnou dosaženou hodnotou.

V hodnocení prvního pololetí získalo nejvyšší možnou známku hned jedenáct měst. Ze Středočeského kraje jsou to Benešov a Rakovník. Pro zajímavost: sousední Kolín skončil na 15. místě. Naopak možná trochu překvapivě až na 49. místě je město automobilů Mladá Boleslav, jen o tři příčky výše pak Kutná Hora.