Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na silnicích Nymburska zemřelo loni 9 lidí. O dva více než rok předtím

Nymbursko - Na silnici 32, tedy jičínském tahu mezi Okřínkem, Senicemi a Nouzovem začne během pár týdnů operovat diskutovaný policejní vůz bez označení.

2.2.2016
SDÍLEJ:

Při nehodě na jičínském tahu u Činěvsi zemřely dvě ženy.Foto: Policie ČR

9 mrtvých, 30 těžce a 283 lehce zraněných osob při dopravních nehodách. To jsou nejzásadnější čísla statistiky nehodovosti na Nymbursku za rok 2015.
Počet obětí je o dvě osoby vyšší, než v roce předchozím. V roce 2014 zemřelo na silnicích Nymburska 7 lidí, v roce 2013 jen 6.

Stoupl i celkový počet nehod v regionu. Oproti 641 nehodám z roku 2014 se loňské číslo vyšplhalo na 723. „Částečně to přičítáme tomu, že loni prakticky nebyla žádná zima a jezdilo se se stále stejnou intenzitou. Když napadne sníh a začne mrznout, objeví se sice zpočátku více nehod, ale 
s daleko menšími následky. Ale při trvajícím zimním počasí řada lidí raději vůbec nevyjede," řekl vedoucí Dopravního inspektorátu 
v Nymburce Josef Ulrich.

Navíc k extrémně teplé zimě se přidalo i neobyčejně horké léto. „Zejména starší řidiči při extrémních teplotách daleko snáze podléhají únavě a nesoustředěnosti, což je také jedna z příčin nehod," vysvětluje Ulrich.

Jaké jsou pro řidiče nejkritičtější úseky? Jeden zůstává neměnný: jiřická zatáčka. „My jsme pro zvýšení bezpečnosti tohoto úseku udělali už maximum. Od zvýraznění dopravního značení přes další jednání a návrhy na krajském úřadu. Podle našeho názoru by v tomto místě pomohla stavební úprava. Středočeský kraj to přislíbil. Samozřejmě to nic nemění na tom, že prvotní příčinou je nepřiměřená rychlost projíždějících řidičů, hlavně na mokré silnici," uvedl šéf inspektorátu.

Dalším problematickým místem je silnice číslo 32, tedy jičínský tah. V našem region se jedná o úsek mezi obcemi Okřínek, Senice, a kolem Dymokur k Nouzovu. Právě na této silnici se staly dvě nejvážnější nehody předchozího roku. K těm se ještě vrátíme. „Na tento úsek v nejbližší době využijeme nově přidělený vůz. Tedy Škodu Octavia v civilním provedení se skrytými majáky, která obsahuje měřící a záznamová zařízení," upozorňuje Ulrich. Tedy i pokud pojede za vozidlem, dokáže změřit jeho rychlost a v případě překročení limitu řidiče následně vystavit postihu. Využívat se má začít údajně ještě v únoru.

Počet nehod na jičínském tahu není až tak vysoký. Statistiky hovoří jen o 4,8 procentech nehod z celkového počtu na Nymbursku. „Jenže se tak trochu opakuje situace, která tu byla už před šesti lety, že na relativně nízký počet nehod mají tragické a závažné následky. Při jedné nehodě nedaleko Činěvsi zahynuly dvě osoby a jedna byla vážně zraněna. Taková nehoda pak výrazně zhorší celé roční statistiky," konstatuje vedoucí dopravky.

Silnice první třídy jsou 
v našem regionu tři. Číslo 11 – hradecký tah, číslo 32 – jičínský tah a číslo 38 – průtah Kolín – Nymburk – Mladá Boleslav. Na prvně jmenované se situace po zprovoznění dálnice D11 výrazně zklidnila. Loni tam policisté registrovali 16 nehod, což je pouze něco přes dvě procenta z celkového objemu. Naopak posledně jmenovaná a nejvytíženější silnice číslo 38, která prochází 
i Nymburkem, se s 59 nehodami podílí na celkovém výsledku více než 8 procenty. „To je dáno obrovskou vytížeností této silnice," ví Ulrich.

Právě na silnici číslo 38 přímo před budovou policejního ředitelství a o kus dál před hudebním klubem Mlejn mají letos vyrůst dva kruhové objezdy. Pomůže to lepší průjezdnosti městem a bude provoz bezpečnější? „Na křižovatce se Zbožskou se občas nějaké nehody stávají. Kruhové objezdy zpravidla dopravu zpomalují, takže v případě nehod jsou následky na kruhových objezdech většinou minimální. Ale hlavně si myslím, že to přispěje k plynulosti. Kdo občas přijíždí po Velkých Valech a chce odbočit směrem k náměstí, tak ví, že ve špičce je to prakticky nemožné. Byť nové kruhové objezdy dopravu zpomalí, bude podle mého plynulejší."

A nejvážnější nehody roku 2015 z pohledu vedoucího dopravního inspektorátu? Obě se staly před koncem roku 
a pouze několik set metrů od sebe. Na jičínském tahu. „Jednou z nich je čelní střet nedaleko rybníčku u Činěvsi, kdy při čelní srážce dvou osobních aut zemřely dvě osoby 
a jedna byla těžce zraněna. Druhá má příčinu nedání přednosti v jízdě při vyjíždění na tuto silnici od Městce Králové, kdy v jednom voze byly čtyři osoby těžce zraněné, ve druhém dvě lehce," uzavřel Josef Ulrich.

DOPRAVNÍ NEHODOVOST NYMBURSKO

rok                                    2015         2014

počet nehod                     723            641
usmrceno                         9                7
těžce zraněno                   30              34
lehce zraněno                   283            249
hmotná škoda                  53,3 mil.     59 mil. Kč
alkohol u viníka                 35              38
účastníci do 15 let             86              67
v obci                               445            402
mimo obec                       278             239

PŘÍČINY NEHOD

rok                                    2015         2014

rychlost                             173             157
předjíždění                         24               10
přednost                           119              115
způsob jízdy                      342              297
tech. závada                      5                  2
nezaviněna řidičem            60                60 

Autor: Miroslav Jilemnický

2.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
44

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Ilustrační foto

ANKETA: Jdete letos volit a proč?

Kam na Nymbursku za zábavou? Vyberte si!

Nymbursko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

KRÁTCE: Všechlapy mají radar

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRIMI MIX: Řidička srazila osvětlenou chodkyni

Nymbursko - Přinášíme výběr krimi zpráv z Nymburska.

Kandiduje instruktor lukostřelby i webař

Nymbursko - Celkem 37 osob kandiduje z Nymburska v nadcházejících parlamentních volbách. Usednout do sněmovních lavic má však reálnou šanci jen minimum z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení