Rébus se třemi neznámými. Tak se dá nazvat případ, který nadělal těžkou hlavu kriminalistům, hasičům a záchrance, a který má mimořádně tragické následky. Až pitva ukázala, že se všichni udusili.

Ve středu kolem osmé večer byli nalezeni v suterénním bytě v Palachově ulici naproti hřišti u Základní Školy Na Valech tři mrtví muži. Jak se později ukázalo, jde o Rumuny ve věku 24, 27 a 30 let.

Podle dostupných informací je nalezl kamarád, který k nim šel na návštěvu. „Zazvonil a když nikdo neotevíral, vlezl do bytu okénkem. Uvnitř objevil těla bez známek života,“ uvedl dobře informovaný zdroj.

Každá z obětí se měla nacházet v jiném pokoji. Ve vaně byla natočená voda s horkou vodou.

Na místo okamžitě dorazili kriminalisté, hasiči a záchranka. Později také soudní lékař. „Vyšetřovatelé i soudní lékař jsou stále na místě, o příčinách smrti více prozradí až pitva,“ řekl hned po události Deníku Jakub Vinčálek ze středočeského policejního ředitelství. „Zatím mohu potvrdit jen to, že došlo k úmrtí tří mužů z Rumunska ročníků narození 1986, 1983 a 1980, kteří tam údajně bydleli. Podle prvotního ohledání místa nic nenasvědčuje cizímu zavinění,“ konstatoval Vinčálek.

Protože byl na místě cítit plyn – podle svědků se prý zdálo, že snad ze sklepa – policisté přivolali také hasiče. „Jednotka provedla měření – a žádné zvýšené hodnoty nezjistila,“ řekla Deníku mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Neoficiálně se okamžitě začalo spekulovat o tom, že příčinou smrti je uhaslá karma a muži se tedy udusili oxidem uhelnatým.

To nepřímo potvrdila ve čtvrtek ráno i mluvčí nymburských policistů Petra Potočná. „Je to jedna z vyšetřovacích verzí,“ řekla Potočná. Odpoledne pak zprávu potvrdila. „Předběžné výsledky pitvy potvrdily, že se jednalo o otravu a následné udušení oxidem uhelnatým v souvislosti s poruchou plynového kotle,“ řekla policistka.

Verzi o udušení však zpochybňují hasiči i záchranka. „Pokud by se jednalo o oxid uhelnatý, naše měření by nějaké alespoň stopové množství mělo objevit. To se ale nestalo,“ říká jeden z hasičů.

Lékaři záchranky zase poukazují na fakt, že pokud by byl v bytě plyn, postižen by byl i kamarád, který do bytu vlezl oknem. „Přinejmenším by měl vážné zdravotní potíže,“ říkají lékaři. Jenže záchranka nikoho na místě neošetřila a žádný podobný zásah nehlásí.

To už však na výsledcích pitvy a příčině smrti nic nezmění.