Na místě byli také specialisté z týmu kriminalistů i zástupci samosprávy včetně starosty Karla Marka. Cílem bylo nacvičit si společný postup v případě skutečné mimořádné události a vyjasnit si, kdo bude muset řešit jednotlivé kroky nejen na místě zásahu, ale také v rámci řešení následků škod způsobených celou událostí.

Skutečný požár

Jedno z největších cvičení plánovaných na letošní rok mělo začít přesně v devět hodin ráno. Jenže skutečný zásah hasičů celou akci posunul. „Hasiči z Lysé a Milovic vyjeli k ohlášenému požáru v panelovém domě v Milovicích. Nakonec se nejednalo o nic vážného, hořely jen nedopalky v popelníku,“ vysvětlil Roman Zima, velitel Hasičského záchranného sboru v Nymburce a také autor cvičení.

Poplach kvůli cvičení vypukl o 40 minut později a sám Zima ohlásil jako fiktivní pracovník ze stavebnictví naproti výbuch v bývalé zemědělské budově. Po chvíli se ve městě rozezněla siréna a za pár dalších okamžiků se začaly blížit z dáli typické houkačky a majáky záchranky, hasičů a policie.

Úpící zranění

V budově, kde k fiktivnímu výbuchu došlo, bylo pět figurantů, kteří měli věrohodně připravená krvavá a další vážná zranění. Ve scénáři se jednalo o samotné výrobce drog, a také uživatele, kteří si na místo přišli něco koupit a byli v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Po příjezdu sanitek a hasičů se z místa výbuchu ozývalo kvílení „zraněných“. S jejich vyváděním z budovy pomáhali hasiči v dýchacích přístrojích. Na volném placu vzniklo třídící místo pro zraněné, mezi něž se podle scénáře zařadili později i čtyři hasiči, kteří měli potíže po nadýchání se zplodin.

Pro pozorovatele bylo poučné a zajímavé sledovat, jak velitelé zásahu jednotlivých složek spolu řešili nenadálé situace, jak spolu komunikovali ohledně uzavření celého prostoru, prohledání místa činu i v rámci péče o zraněné. Hasiči vybudovali dočasné dekontaminační stanoviště, kterým museli projít kolegové po zásahu v objektu, jenž mohl být chemicky zamořen neznámými látkami.

Informování veřejnosti

Součástí celého cvičení, které bylo naplánováno na tři a půl hodiny, byla i tisková konference pro média, která by se podle předpokladu k místu sjela. Reálně naštěstí nic takového tentokrát nebylo potřeba a nácviku společného zásahu přihlížel pouze novinář Deníku.

Po nácviku situací z minulých let, kdy byla simulována nehoda na železnici, nehoda autobusu převážejícího desítky vězňů či požár na výletní lodi na Labi, tak mají záchranné složky za sebou další zkoušku možné reálné situace.