Mrtví a zranění. Evergreen, který je slyšet každodeně ze silnic celé republiky včetně našeho regionu. Byť tentokrát nebyla bilance až tak děsivá. Pokud ovšem na věc nehledíme optikou příbuzných, či známých oněch zraněných.

Trochu konkrétněji: v listopadu zemřel při nehodách jeden člověk. A to při tragickém střetu Škody Octavia s osobním vlakem u Strak. K němu došlo v neděli 23. listopadu kolem třetí odpoledne. Čtyřicetiletému řidiči škodovky už nebylo pomoci. Další životy ani zranění cestujícíh ve vlaku si srážka naštěstí nevyžádala. Za nehodu pravděpodobně může řidič auta, který zřejmě přehlédl výstražná znamení. „Signalizace fungovala, navíc je před přejezdem rovinka. Řidič údajně vjel přímo pod kola přijíždějícího vlaku,“ popsal situaci zástupce Českých drah zasahující na místě.

Statistické údaje o mrtvých a zraněných jsou ve srovnání s loňskem příznivější. Zatímco letos v listopadu zemřel „jen“ jeden člověk a jeden byl vážně zraněn, loni nehody nepřežili dva lidé a vážně zranění byli tři. „Mírně klesl i počet nehod,“ upozornil šéf nymburské dopravky Josef Ulrich.

V tomto ohledu je Nymbursko víceméně světlou výjimkou: zatímco republiková čísla hovoří o nárůstu počtu nehod, na Nymbursku je letos trend opačný. Vysledovat to lze i na jednom z hlavním ukazatelů, a tím jsou oběti. Zatímco v tuto dobu loni policisté registrovali už 13 usmrcených lidí po nehodách, letos je to o čtyři méně – tedy devět.

Opačným směrem, vzestupným, míří pouze kolonka s hmotnými škodami. Opět příklad: zatímco loni byly předběžné škody za předposlední měsíc v roce vyčísleny na 6,5 milionu, letos je to o více než milion více.

Podle odborníků to ale souvisí s modernizací vozového parku. Lépe řečeno: bourají čím dál dražší auta.