Tak to Křinečtí ještě nezažili! Šokující je pohled v těchto dnech na místní náměstí. Jeho dominanta – socha svatého Jiljí, místního patrona – se válí v troskách vedle svého podstavce. Navíc bez hlavy!

Postaral se o to opilý místní mladík, který nezvládl řízení auta po cestě ze zábavy.

K alarmující nehodě došlo v neděli ve čtvrt na pět ráno. Modrý Renault Combi přijížděl na náměstí ve směru od Hrubého Jeseníku. „Devatenáctiletý řidič při odbočování vlevo dostal smyk a narazil do pomníku. Při orientační dechové zkoušce mu bylo naměřeno 1,7 promile alkoholu v dechu,“ uvedl zástupce šéfa nymburského dopravního inspektorátu Tomáš Nermuť.

Podle slov místních jela v autě celá partička mladých, kteří se vraceli ze zábavy. Při příjezdu policie však zůstal na místě pouze řidič a devatenáctiletá spolujezdkyně. „Proti mladíkovi bylo zahájeno trestní řízení. Je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ doplnil Nermuť.

Podle vyprávění místních modrý renault doslova přední částí kapoty vyšplhal na část pomníku, přičemž sochu samozřejmě povalil. Kromě zdevastované sochy je poškozeno celé okolí včetně podstavce.

Škodu si zatím přesně nikdo netroufl určit. „Ve čtvrtekby měl dorazit sochař, na kterého jsem dostal kontakt. Ten by měl říci kvalifikovaný odhad,“ uvedl starosta Křince Milan Moc.

Policie sice vyčíslila odhad škody na 300 tisíc korun, ale připouští, že jde opravdu pouze o odhad. „Ve finále může být škoda jiná řádově i o statisíce,“ poznamenal Nermuť.

Socha, která je podle nápisu na podstavci stará 144 let, by se podle starosty měla co nejrychleji vrátit zpět na místo. „Nedokážu říci, kdy přesně by to mohlo být. Dokážu si představit, že oprava sochy bude velmi náročná a také velmi drahá,“ řekl Moc.

Starostu také mrzí, že se viník nehody ani nepřišel na úřad ukázat a o celou věc se dále nezajímá. „Už asi není zvykem, když už se něco takového přihodí, přijít a říct ‚mrzí mě to’ a postavit se k tomu čelem. My pochopitelně budeme celou škodu po pachateli vymáhat,“ uvedl starosta.