Řidič mrtvý na místě, spolujezdec s vážnými zraněními letecky transportován do nemocnice.

To je výsledek tragické srážky, která se stala v nedělikolem jedné po obědě na jednom z nejnebezpečnějších míst našeho reginu: na jičínském tahu u Dymokur. Na místě zůstalo pouze k nepoznání zdemolované osobní auto, spousta dílů a tekutin na silnici, rozházené klády z návěsu tatry a také bezvládné tělo.

Co se stalo? „Sedmašedesátiletý řidič tatry přejíždějící od Dymokur směrem na Záhornici nedal přednost Škodě Octavia jedoucí od Jičína. „Pětratřicetiletý řidič škodovky z Prahy utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Jeho spolujezdec utrpěl vážná poranění a byl transportován vrtulníkem do vinohradské nemocnice,“ popsala nehodu policejní mluvčí Petra Potočná.

Spolujezdec, také pětatřicetiletý muž z Prahy, utrpěl řadu poranění. „Jsou to středně těžká poranění týkající se končetin a břicha. Utrpěl i povrchová poranění hlavy, ale neměl by být v bezprostředním ohrožení života,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Řidič tatry s návěsem, na kterém převážel kmeny stromů, tvrdí, že škodovka jela příliš rychle a on jí při rozhlížení neviděl. „U křižovatky jsem skoro zastavil.Rozhlédl jsem se vpravo i vlevo a nikoho jsem neviděl. Musel jet obrovskou rychlostí. Také mi autem narazil až do zadní části návěsu,“ ukazoval šofér na poničenou část náklaďáku a několik vypadlých klád.

Podle šéfa nymburského dopravního inspektorátu Josefa Ulricha je vyšetřování nehody teprve na začátku, ale řidič náklaďáku zřejmě bez viny nebude. „Nechci v tuto chvíli spekulovat, ale vše nasvědčuje tomu, že k nedání přednosti jízdy došlo. To, jakou jel řidič škodovky rychlostí, je druhá věc,“ uvedl šéf dopravky Ulrich.

Silnice byla až do večerních hodin v okolí místa nehody uzavřena.

Ke slovu přijdou soudní znalci. Dopravní znalci se možná znovu budou zabývat obecně situací na jičínském tahu.

Ten je v posledních měsících a zhruba třech letech patrně nejnebezpečnějším úsekem na Nymbursku vůbec. Od Senic po Nouzov přišlo v tomto období o život několik lidí. „Silnice je označena značkami jako úsek vážných nehod. Často před Nouzovem měříme rychlost, čemuž se řada řidičů stále diví. Pochopitelně se situací budeme zabývat, ale těžko v tomto okamžiku říci, co z hlediska prevence ještě vylepšit,“ řekl Ulrich.

Nebezpečný úsek

Zhruba třista metrů od místa nedělní srážky se stala smrtelná nehoda také před třemi měsíci. Tříčlenná posádka vozu peugeot zastavila u krajnice kvůli výměně levého zadního kola. „Ve stejném směru projíždělo nákladní auto Iveco. To dva členy posádky zachytilo,“ popsala nehodu policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Bohužel, čtyřiašedesátiletému muži z Plzeňska už nebylo pomoci, zemřel okamžitě. „Ještě před příjezdem záchranné služby podlehl devastujícímu poranění hlavy. Druhý muž utrpěl mnohočetná těžká poranění pánve, břicha a dolní končetiny. Jeho stav je vážný, je v ohrožení života,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. Podle dostupných informací muž přišel o dolní končetinu. Těžce zraněnému muži je dvaasedmdesát let.
Další vážná nehoda téměř na stejném místě se stala loni na konci dubna. Vážná poranění utrpěl jedenačtyřicetiletý řidič dodávky Fiat, kterému se stal osudným zřejmě mikrospánek.

Na jičínském tahu za Nouzovem před odbočkou na Dymokury neovládl ve směru od Jičína svůj vůz a skončil vpravo mimo silnici. „Dodávka vyjela vpravo mimo vozovku a narazila do čtyř stromů. Řidič z Nymburska byl vážně zraněn na hrudi a břiše,“ řekla tehdy Potočná. Na místo byl přivolán záchranářský vrtulník. „Ten přepravil muže do nemocnice v Hradci Králové,“ doplnila Potočná.