K tragické nehodě došlo po šesté hodině večer nedaleko odbočky z jičínského tahu na Dymokury. Obě auta jela původně ve směru od Jičína. Ford pick up však v době nehody v pohybu nebyl.

"Pick up stál u pravé krajnice a měl zapnuté výstražné blinkry. Řidič náklaďáku jej zřejmě včas nezaregistroval a narazil do něj zezadu," řekla mluvčí nymburských policistů Petra Potočná. Údajně podle slov řidiče náklaďákujej předjíždělo další auto a on se snažil střetu zabránit. Nakolik je ale možné brát jeho slova vážně, to musí rozhodnout až experti.

Náraz odhodil malou dodávku do pravého příkopu a vůz totálně zdemoloval. Šestapadesátiletý řidič z Prahy východ neměl nejmenší šanci na přežití a byl na místě mrtev.

O kus dál v pravém příkopu skončil i náklaďák, jehož šestadvacetiletém u šoféroviz Prahyse po zdravotní stránce nestalo nic. I tento vůz je však na odpis.

Šokující věci se začaly dít krátce potom. Mladý řidič náklaďáku měl pozitivní dechovou zkoušku na alkohol. A rozhodně se nejednalo o nějaký "zbytkáč". "Při prvním měření nadýchal 2,3 promile alkoholu, při druhém už 2,54 promile. Znamená to, že se množství alkoholu v dechu stále zvyšovalo," uvedla Potočná.

Jinými slovy mladík musel pít alkohol ještě krátce před nehodou. Mimochodem: po nehodě skončily v příkopu desítky, možná stovky lahví alkoholu, které jeden z vozů převážel. K rozpoznání byla například medovina.

Tím však nepříjemné zprávy ještě nekončily. Mladíkovo chování bylo evidentně neodpovídající situaci. Na místě živě diskutoval s policisty, kouřila usmíval se. Proč? Jedno z vysvětlení může nabídnout další policejní test. "Měl také pozitivní test na drogy," potvrdila policejní mluvčí.

O jaké drogy šlo, zatím není známo. V kontextu celé události to však až tak rozhodující fakt není.

Doprava byla na místě regulována policisty, nepořádek na silnici a odpojení baterií havarovaných aut zajistili hasiči.

Je mimo pochybnosti, že případ skončí u soudu. A vzhledem k okolnostem nehody se dápředpokládat, že šofér náklaďáku dostanetvrdý trest. A spekulovat se dá o tom, jestli ještě někdy dostane šanci sednout za volant. Podle posledních informací byl muž obviněn z trestných činů ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Za což mu hrozí maximálně 5 let vězení. O uvalení vazby rozhodne soud v pondělí, zatím je v cele předběžného zadržení.

Ve dvou dnech je to druhá smrtelná nehoda na Nymbursku. V pátek odpoledne vjela šestasedmdesátiletá žena se svým Peugeotem 205 na nechráněný přejezd mezi Lysou nad Labem a Byšičkami. Bohužel ve chvíli, kdy na něj vjížděl osobní vlak od Prahy. Ten auto demoloval ještě pár set metrů po trati a ani v tomto případě neměla žena šanci na přežití.