Jedna z nejtragičtějších nehod v našem regionu za poslední roky, která se stala v pátek časně ráno na dálnici nedaleko Vrbové Lhoty, má jasnější kontury. I když zásadní otázka, proč jel luxusní Mercedes muže ze známé kolotočářské rodiny v protisměru po dálnici téměř dva kilometry, zůstává nezodpovězena. Napovědět by mohly výsledky toxikologických testů, které určí přítomnost alkoholu či jiných návykových látek v krvi. „Jejich výsledky budou známé za tři týdny,“ řekla Deníku policejní mluvčí Petra Potočná.

Co tedy zatím o nehodě víme? Luxusní Mercedes osmadvacetiletého Jana Kočky jel po dálnici D11 od Prahy ve směru na Hradec Králové po třetí hodině ranní. „První oznámení o nehodě přišlo ve 3.31. Tento Mercedes měl při předjíždění urazit jinému vozu zrcátko a z místa nehody ujel. Nehodu nahlásil poškozený řidič,“ řekla Potočná.

Už tato první kolize naznačovala, že s řidičem za volantem Mercedesu není všechno v pořádku. Co se však stalo vzápětí, zatím nikdo nedokáže racionálně vysvětlit. „Mercedes sjel z dálnice na exitu u Vrbové Lhoty, na místě se otočil a stejným exitem se na dálnici vrátil a ve stejném pruhu se vydal do protisměru, směrem na Prahu,“ popsala nečekané chování šoféra Jana Kočky policejní mluvčí.

Šílená jízda trvala téměř dva kilometry a skončila tragickou srážkou. V protisměru jedoucí Mercedes v plné rychlosti narazil do nákladního auta, kterým měla být po upřesnění větší skříňová dodávka. Tu řídil shodou okolností rovněž osmadvacetiletý muž. Náraz byl tak prudký, že oba řidiče vymrštil z aut. Nikdo jiný ve vozech neseděl. „Aktuální výsledky provedené soudní pitvy u obou mužů prokázaly, že oba zemřeli na vážná poranění hlavy neslučitelná se životem, přičemž utrpěli řadu dalších zranění,“ konstatovala Potočná.

Vzápětí z obou aut vyšlehly plameny, které dodávku i Mercedes kompletně zničily. Hasiči dostali první zprávu o požáru aut ve 3.39. Na místo byly vyslány jednotky z Nymburka, Poděbrad, Lysé nad Labem a Českého Brodu. „První jednotka byla na místě za deset minut od ohlášení události. V té době už byla obě vozidla, která se střetla čelně, požárem zasažena v plném rozsahu. Jejich řidiči byli mimo kabiny a na místě podlehli svým zraněním,“ řekl Ladislav Holomčík, mluvčí středočeských hasičů.

Hasiči v dýchací technice požár zlikvidovali. K události se kromě hasičů sjelo několik vozidel zdravotnické záchranné služby, dálniční a kriminální policie, celní správy i údržby dálnice. Proto byl desetikilometrový úsek mezi křižovatkami Sadská a Vrbová Lhota po dobu zásahu uzavřen v obou směrech a policie odkláněla dopravu po staré hradecké silnici.

Viníkem nehody je tedy jednoznačně Jan Kočka, který z nepochopitelných důvodů vjel se svým Mercedesem na dálnici do protisměru. Zatím se jen spekuluje, zda jeho chování včetně rychlosti jízdy mohl ovlivnit alkohol či jiné látky. Definitivní odpověď by měly přinést výsledky zmíněného toxikologického testu.

Podle bulvárních médií chystá rodina Kočkových vystrojit vnukovi Václava Kočky velký pohřeb podle rodinné tradice. Matka zemřelého řidiče kamionu si přeje zachovat klid pro celou rodinu. Její syn byl podle dosavadních poznatků pouze ve špatnou chvíli na špatném místě.