„Za to, že jezdíte bez alkoholu za volantem, dostanete ode mě plechovku nealkoholického piva.“

To hlásila ve slovenštině slečna, která měla jako hosteska na starost rozdávání odměny ukázněným řidičům. A to v rámci mimořádné dopravně bezpečnostní akce, která se zaměřila na šoféry na dálnici.

Hlídka dálničních policistů stála u výjezdu od pumpy OMV a McDonalda na úrovni Poděbrad ve směru na Hradec Králové.

Akce začala hodinu po poledni a po další hodině měli policisté kolonku přestupků prázdnou, zato pivních plechovek výrazně ubývalo. Což je v daném kontextu bezesporu dobrá zpráva.

Ale nedá se říci, že by všichni po dýchnutí do přístroje měli na digitálním displeji samé nuly. „Jeden z řidičů nadýchal 0,15. Tvrdil, že nic nepil, ovšem měl jídlo a zajedl ho Kofilou,“ vyprávěl člen policejní hlídky.

Jak se v takových případech postupuje dál? „Počkali jsme pět minut a dýchnul znovu. Pak už měl samé nuly, takže si nevymýšlel,“ doplnil policista.
Podle jeho zkušeností nejsou podobné situace až tak výjimečné. Člověk skutečně nemusí požít žádný alkoholický nápoj, a přesto nadýchá. „Například po rumových pralinkách, ale to je asi každému jasné,“ usmívá se muž v uniformě.

Ovšem neuvěřitelné číslo prý naskočí bezprostředně poté, co dojíte Margotku. „Už jsem zažil, že ihned po dojedení a fouknutí se objeví dokonce 2,2 promile. Ale za chvíli je to pryč,“ dodal policista.

A co samotní šoféři na nečekanou kontrolu? „Je to v pořádku, vždyt jsou za to placení. Alkohol je nebezpečná věc. Já jsem z Hradce a u nás je snad ještě nebezpečnější projíždění semaforu na červenou. Nevím, jak je to u vás, ale to by se mělo kontrolovat mnohem více,“ svěřil se Nikola Jűttner.
Akce končila až večer, její výsledky přineseme vpátečním vydání. Zanedlouho projdou testem i řidiči v Sadské.

S pivem a policií projedu celé Čechy

D11 – Plechovka nealkoholické Heinekenu a příjemná libozvučná slovenština. To patřilo k Alexandře Valachové z Trnavy, která byla onou hosteskou rozdávající dárky spolehlivým šoférům. A s krásným úsměvem.

Jak jste přišla k takové práci? Jste ze Slovenska…
Byl to požadavek hostesingové agentury, mám to jako brigádu.

A baví vás to?
Baví. Mám to na celý august, teda srpen. Byla jsem už v Mělníku, kde se rozdávaly jiné značky piva. Počítám, že takto projedu skoro celé Čechy a údajně skoro pokaždé budu rozdávat jiné pivo.

Akce je do večera, není to na brigádníka dlouhá doba?
Normálně to denně dělám čtyři hodiny, tahle akce je výjimečná. Takhle dlouhou šichtu jsem ještě nikde neměla. Ale nevadí mi to, jsou tu milí lidi.