Podle mluvčí záchranky došlo k poranění rtů a dutiny ústní, přičemž na místě zasahoval i záchranářský vrtulník, který jedno z dětí letecky transportoval.

K události mělo dojít v sobotu kolem půl deváté ráno. Děti se dostaly k čistícímu prostředku zřejmě nešťastnou náhodou. „Dvě batolata utrpěla poranění v oblasti dutiny ústní a rtů. V naší péči skončila také matka, která má poleptané ruce. Všichni byli po ošetření transportováni do Fakultní nemocnice v pražském Motole. Jedno z batolat bylo transportováno letecky,“ řekla Deníku mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Situací se budou zabývat také policisté, kteří by případ podle zkušeností z obdobných případů z minulosti mohli vyšetřovat jako ublížení na zdraví z nedbalosti. Zatím však k případu zjišťují první poznatky. „Prověřujeme, zda došlo k nějakému zavinění. Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení," uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Čistič potrubí Krtek je žíravina složená z 98 procent z hydroxidu sodného. V drogeriích se prodává jen osobám starším 18 let. Na plastové lahvi je výrazný nápis v červeném rámečku s několika vykřičníky: Pozor žíravina. Uchovávejte uzamčené a mimo dosah dětí!! Je určen primárně k čištění odpadových trubek, přičemž rozpouští kuchyňské odpady, vlasy, tuk, papír či vatu.

Případy takovýchto situací, kde jsou poraněny děti, nejsou v našem regionu běžné. V nedávné minulosti se záchranáři a policisté zabývali případy opaření dětí, kdy například v jedné z nymburských školek na sebe dítě převrhlo kávu vychovatelky. Dramatičtější situace, ve kterých hrají děti a nezletilí hlavní roli, se stávají především v létě. Informovali jsme o například o případu, kdy se batole nepozorovaně dostalo k zahradnímu bazénku a až po delší době hledání jej rodiče nalezli uvnitř. Podobné případy mají závažné a někdy i tragické následky.