Před několika dny zveřejnilo rakovnické gymnázium na svých facebookových stránkách fotografie z maturitního plesu, který se uskutečnil v druhé půlce června. Některé školy maturitní plesy v době zimního lockdownu vzdaly. Gympl ovšem využil možnosti, kterou nabídlo Kulturní centrum, a maturanti se s rodinnými příslušníky a kamarády sešli na Tyršově koupališti.

A nutno podotknout, což je patrné i z fotografií, že ples se odehrával v notně uvolněné atmosféře a maturanti si ho s ostatními opravdu užili. Není se čemu divit. Měsíce, kdy byli studenti uzavřeni ve svých domovech a vzájemný styk byl prakticky nemožný, byly opravdu dlouhé. Vyvstává otázka, zda se z letních maturitních plesů nestane novodobý trend.

Epidemie jen tak nevymizí a dá se předpokládat, že v zimním období zase dojde minimálně k určitým omezením. A i kdyby mohly být plesy na začátku příštího roku uskutečněny, je dost pravděpodobné, že by byly povinné roušky či respirátory. Toto nařízení na přelomu jara a léta, obzvlášť ve venkovním prostředí prakticky nehrozí.

Z maturitního plesu poděbradského gymnázia v Městském společenském domě v Kolíně.
Maturitní ples v červnu: gymnazisté pozvali na karneval v Riu i zpěvačku Lenny

Navíc je příjemné počasí, účastníci po skončení plesu nebo při cigaretové pauze nemusí mrznout venku před kulturním centrem nabaleni několika vrstvami oblečení. Maturanti už budou mít po zkoušce z dospělosti, takže budou o to více uvolněni a budou mít co slavit. I venkovní večerní prostředí Tyršova koupaliště má svoje nezaměnitelné kouzlo, přesto se najdou i určité zápory, jako horší dostupnost a především možné stížnosti na rušení nočního klidu.

Je dost možné, že se maturanti v příštím školním roce vrátí k mnohaleté tradici, přesto mám takové tušení, že by se mohl rodit nový trend.